Páči sa ti myšlienka vegánstva a života bez zbytočného ubližovania iným tvorom. No ešte si nevieš predstaviť svoj nový jedálníček – čo vlastne vegáni jedia? Máme pre teba dobré správy – vegánske jedlá su ešte pestrejšie a farebnejšie, ako živočíšna strava. Dôvodom je aj to, že vyvážená rastlinná strava pozostáva z väčšieho množstva rôznych ingrediencií a surovín, ako bežná živočíšna strava.

Pre porovnanie:

Živočíšna strava sa najčastejšie skladá z:

  • živočíšneho prvku – mäso, syr, vajce
  • prílohy – trochu šalátu, ktorý je málokedy bohatý na živiny (paradajka, ľadový šalát, cibuľa)
  • zemiakov, ryže, chleba alebo cestoviny

Rastlinná strava sa skladá z:

  • obilnín – cestoviny, chlieb, ryža
  • strukovín – fazuľa, hrášok, sójové bôby, šošovica
  • orechov
  • zeleniny – s dôrazom na tie najvýživnejšie – brokolica, tekvica, kel, kapusta, špenát, paprika a veľa ďalších
  • ovocia
  • doplnkov a náhrad za živočíšne produkty – pre tých, ktorým chýba textúra mäsa či syra – sójové mlieka (obohatené o vápnik a iné vitamíny – častokrát viac ako živočíšne mlieko + bez laktózy), rastlinné syry, sójové mäso, tempeh, seitan, sójové párky a šunky

Stále zdôrazňujeme, aké dôležité je dbať na správne vyváženie týchto surovín. Aj vegán môže žiť nezdravo – jesť len náhrady mäsa s hranolkami. To nezabezpečí telu všetky vitamíny, minerály, tuky a bielkoviny, ktoré potrebuje.

Čím nahradiť živočíšne jedlá?

Mlieko

sojove, ryzove a orechove mlieka
Niektoré rastlinné mlieka dostupné v obchodoch.

Dnes je jednoduché zájsť do hociktorého supermarketu (Fresh, Tesco, Billa, Kaufland) a nájsť tam širokú ponuku rastlinných mliek – najlacnejšie zvykne byť sójové mlieko, no potom existujú aj ryžové, orechové (mandľové, lieskové), kokosové alebo pšeničné. Alebo mix týchto surovín.

Do kávy je najlepšie asi ryžové (je prirodzene sladké aj bez cukru), alebo mandľové, prípadne kokosové. Na varenie alebo do smoothies je dobré sójové.

Nájdeš aj rastlinné smotany, jogurty, majonézy.

 

Mäsofalosne maso, sojove maso

Najčastejšími náhradami za mäso sú sójové kúsky (mäso), tofu, seitan, tempeh. Dnes nájdeš už aj rastlinné salámy, párky alebo šunky.

Paštéty

U nás sú obľúbené aj paštéty a nátierky, tých máme dnes už tiež veľa aj len z rastlinných prísad. Medzi prvými boli nátierky od Alfa Bio (Luntner) – škvarková, mexická, francúzska, gazdovská a veľa ďalších. Tieto sú ako chutné, tak aj cenovo dostupné. Pre fajnšmekrov odporučíme Patifu. Rastlinné nátierky začal vyrábať aj Hamé.

 

 

Syr

Náhrady syra nájdeš najčastejšie v BIO predajniach a predajniach so zdravou výživou – ako Biopark.sk a podobne. Existujú rôzne rastlinné syry, ktoré chutia a správajú sa (konzistencia, ťahavosť pri varení) podobne ako živočíšne. Najľahšie je ich objednať online – www.vegana.sk, www.vegshop.sk, www.vitalcity.sk atď.

Vajcia

Namiesto vajec sa dajú použiť rôzne rastlinné “lepidlá” do jedál – cícerová múka, jablkové pyré, avokádo, banán, chia semiačka, arašidové máslo a ďalšie – viac nájdeš v priloženom obrázku.zadnevejce

Cestoviny

To je jednoduché – stačí si kúpiť bezvaječné 🙂

 

 

 

Ako vyzerajú také vegánske jedlá pýtaš sa?

Pozri si vegánske recepty alebo sa nechaj inšpirovať obrázkami nižšie.

Nech sa páči, pokochaj sa  – toto sú jedlá, ktoré sme si navarili my, alebo sme ich nafotili na rôznych vegánskych akciách, či potulkch svetom. Všetky sú vegánske – teda bez živočíšnych prísad.