Keď navštívime cirkus, delfinárium, zoo, prevezieme sa na slonovi v Thajsku alebo zaplatíme nejakému chlapíkovi na ulici, aby jeho opica tancovala v šatách, tak nevidíme utrpenia, ktoré sa za týmto biznisom skrýva. A platením takto dávame týmto ľuďom peniaze, aby zvieratá zotročovali a trápili pre naše pobavenie aj naďalej… Nevieš aké utrpenie mám na mysli? Čítaj ďalej.
Ako pri mliekárenskom priemysle alebo výrobe vajec a mäsovom priemysle, aj zábavný priemysel je len to – priemysel. Cieľom priemyslu je profit a znižovanie nákladov (pretože zvyšovanie cien odstraší zákazníkov, tak musíš začať z opačného konca). A keďže náklady v tomto priemysle sú hlavne na dobrý život zvierat, tak sa kvalita ich života znižuje za účelom zisku.
Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.Zvieratá, ktoré robia triky pre naše pobavenie, toto správanie nemajú v náture. A ani to nerobia z radosti, pre pobavenie. Nechcú celé dni presedieť v klietke, potom vybehnúť na pódium, zaskákať na jednej nohe, preskočiť cez prekážky a tancovať v šatách, a potom ísť späť do klietky.
Takisto pre nich nie je prirodzené skákať na jednej nohe, tancovať, skákať cez ohnivé kruhy. Takže to nebudú robiť len tak, za pohladkanie. Realita je taká, že ich k tom nútia násilím. Bijú ich palicami, bičami, šokujú elektrinou, nedávajú im jesť a piť, len aby ich donútili spraviť nejaký trik pre naše pobavenie. Mladé slony musia najprv “zlomiť” násilím, aby z nich vyrastli poslušné slony, ktoré budú robiť triky. Potom, pred obecenstvom tieto zvieratá robia triky zo strachu. Boja sa bolesti, boja sa o život, tak spravia hocičo. A keď ich netrápia drezúrou (aby ich “zlomili” do bodu, kde spravia hocičo), tak strávia väčšinu svojho života v malej klietke alebo na krátkej reťazi, prevážaní z miesta na miesto, bez akéhokoľvek kontaktu s prírodou a zvieratami svojho druhu, bez šance žiť život tak, ako ich príroda stvorila, plniť svoje inštinktívne potreby.
A to všetko kvôli čomu? Aby sme sa na pár minút pobavili, sucho zasmiali a zatlieskali a potom išli ďalej, zabudli na to zviera a jeho denné trápenie v zákulisí.
Existuje už veľa dokumentov ohľadom trápenia zvierat v zábanom priemysle, tak nechám obrázky hovoriť za mňa – pozri si hlavne prvé video, svedectvo pracovníka v cirkuse, s titulkami:
Takisto si prečítaj môj článok o tom, prečo sa vyhnúť turistike na slonoch a návštevám tigrích kláštorov v Thajsku (a iných krajinách, kde sa to praktizuje).
Majitelia cirkusov a podobných biznisov založených na vykorisťovaní zvierat argumentujú, že zvieratá sú ich investíciou, tak by ich netýrali, alebo že sú ich rodinou, priateľmi, alebo že v dnešnej dobe sú metódy tréningu menej kruté.
Tak v prvom rade, posledný argument automaticky neguje prvé dva argumenty, kde vlastne uznávajú, že krutý tréning bol a zväčša stále je, súčasťou tohto priemyslu. Ich investícia nie je do zvieraťa, ale do toho, čo to zviera vie spraviť. Ak sa to zviera nenaučí robiť triky, tak na ňom veľa nezarobí. Takže musí použiť akékoľvek taktiky, aby dosiahol svoj cieľ – zisk. Možno sa tie taktiky zlepšili pod tlakom medzinárodných a národných skupín za práva zvierat, ale to nemení nič na tom, že zvieratá otročíme a oberáme ich o život len za účelom zisku. A to z nás robí chladnokrné tvory, ktorým ide len o vlastné pobavenie.
A aký príklad dávame takto našim deťom? Že zvieratá tu existujú len pre naše pobavenie, že majú nižšiu hodnotu a okrem zábavy, práce a zárobku nemajú iný zmysel? Že nemajú svoje city, túžbu žiť slobodne, mať vlastnú rodinu a plniť svoje naturálne potreby?
Vo viacerých krajinách sveta sú už zvieratá v cirkusoch zakázané, čo svedčí o tom, že ľudstvo otvára oči a uznáva, že tento spôsob zneužívania zvierat je nemorálny. Krajiny ako Grécko, Bosna a Hercegovina, Belgicko, Peru, Veľká Británia (koncom 2015) a veľa ďalších krajín, alebo ďalších, ktoré smerujú k takémuto zákazu:
http://www.ad-international.org/animals_in_entertainment/go.php?id=281
Podpor tento pokrok k lepšiemu svetu aj ty tým, že prestaneš dávať peniaze ľuďom, ktorí takto vykorisťujú zvieratá. Je to predsa len priemysel a ten môže existovať len vtedy, ak existuje dopyt. Keď dopyt klesne, títo biznismeni si nájdu iný spôsob, ako si zaorbiť, bez spôsobovania utrpenia zvierat. Je to takisto najjednoduchší spôsob, ako môžš prispieť k ukončeniu utrpenia veľa zvierat – nestojí ťa to nič, ušetríš dokonca peniaze…
Nechoď do cirkusov, kde vystupujú zvieratá, choď len tam, kde vystupujú len ľudia.
Takisto môžeš podporiť zákaz používania zvierat v cirkusoch na stránkach Slobody Zvierat.