vyváženej rastlinnej strave žiadne mäso, mlieko alebo vajcia nepotrebuje. Určite nie v takej miere, v akej ho konzumujeme dnes. Aj keby sa každý vrátil k pôvodnej konzumácii živočíšnych produktov našich predkov, zredukovali by sme konzum mäsa či mlieka drasticky.

Nemusíš ísť na 100%. Najdôležitejší krok je uvedomenie si, že je to ten správny krok a začať znižovať spotrebu živočíšnych produktov ako najlepšie vieš. Časom objavíš širokú škálu vegánskych jedál, alternatívy k mäsu či mlieku, pocítiš pozitívne zmeny na váhe alebo ľahkosť po jedle. Je to každého osobná voľba – TY vieš, do akej miery vieš obmedziť živočíšne produkty tak, aby to bolo dlhodobo udržateľné. Ak si občas dáš domáce vajíčko, med či nejakú konzervu, no na väčšinu času znížiš spotrebu mäsa či mlieka, tak už robíš veľa pre seba, zvieratá a planétu.

Môžeš začať od mäsa – vegetariánstvo. Alebo si daj mäso len raz týždenne. Ak takto vydržíš celý život, bude to lepšie ako keď skúsiš so všetkým prestať naraz a časom sa vrátiš do starých chodníčkov.

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.
“The Comparative Anatomy of Eating”, by Milton R. Mills, M.D.

Žuvacie svaly

Vegan Protein Blend od Myprotein.sk
Je člověk opravdu býložravec?

Viac detailov po anglicky na tomto obrázku:

ludia su bylinozravcemasozravect bylinozravec a clovek zuby