Začnem rovno tým najdôležitejším:

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.
kolko stoji veganstvoprávach zvierat).

Takže ak sa chceš stať vegánom a nechceš mínať veľa, tak sa drž základných potravín, ktoré sme spomenuli v článku o zdravej rastlinnej strave. Takto ťa to nebude stáť o nič viac, možno menej, ako jedenie mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. Ak už aj teraz kupuješ BIO, tak predpokladám, že budeš aj ako vegán, takže sa ti zmení len mix potravín, ale nie ceny. A kupovanie superjedál je len na tebe – tie telu prospievajú ale sú skôr luxusom, ako nutnosťou.

Dôležitým bodom, na ktorý ale nesmieme zabudnúť, sú sekundárne náklady, ako napríklad náklady na liečbu obezity a chorôb spôsobených obezitou (u nevegánov – ťažko nájdeš obézneho vegána), srdcovo-cievnych chorôb, spôsobených nezdravou stravou (oveľa vyšší výskyt u nevegánov, ako u vegánov), liečbu rakovín alebo náklady na zubárov.

To najdôležitejšie nakoniec – ako vegán minieš na stravu zhruba to isté, ako nevegán (alebo ak chceš, tak trošku viac), ale:

  • ušetríš takto utrpenie tisícom zvierat
  • zlepšíš si zdravie (fyzické a psychické)
  • vyhneš sa niektorým zdravotným problémom
  • prestaneš prispievať k zhoršovaniu životného prostredia (veľkochov zvierat na zabitie je jedným z najväčších znečisťovateľov)

Vegánstvo má malý dopad na tvoje financie, veľký dopad na tvoj život, naše prostredie a život tisícov tvorov, ktoré ušetríš od utrpenia.

 

Metóda analýzy

Získal som si priemerné ceny výrobkov a surovín v bežnom nákupnom košíku (zdroje som uviedol na konci článku) a takisto priemernú spotrebu na jednu osobu na mesiac. Kde dáta chýbali, doplnil som to z vlastnej skúsenosti. Potom som vypočítal odhadovanú cenu na stravu pre vegána a nevegána odhadom približnej konzumácie ktorých výrobkov ako vegán a nevegán. Niekoľko rokov dozadu som jedol všetko, takže mám prehľad zhruba čo kto zje.

Tieto som potom kategorizoval do skupín ako mäso, mliečne výrobky, zelenina, ovocie a podobne.

Moje výpočty, zdroje a tabuľky ohľadom nákladov vegána a nevegána si môžeš pozrieť v tomto zdieľanom súbore. Ak nájdeš niečo, čo nesedí, daj mi vedieť.

 

Zdroje cien a spotreby:

Vývoj priemernych cien potravin na SK

Tesco Online

Štatistický Úrad SR – priemerné ceny

Štatistický Úrad SR – priemerná spotreba

— Lukáš