Minulý víkend – 16.2. sa v Košiciach konalo už 10te kolo Nedeľného vegetu. Tentokrát sa akcia presunula z tradičného miesta konania do baru Libresso Madrid, o ktorom si si už na našej stránke iste prečítal. Pri príležitosti tohto skvelého okrúhleho čísla som sa rozhodla organizátorov aj trošku vyspovedať, ale všetko pekne po poriadku.

Ako fasa je v Madride tu už rozpisovať nebudem, musím sa priznať mňa tento presun lokácie veľmi potešil. 🙂  Akcia sa už tradične niesla vo veľmi príjemnej a komunitnej atmosfére, čo bolo ďalším veľmi pozitívnym bodom. Nedávno som totiž čítala reportik z debutového Nedeľného vegetu, v ktorom jedným z tých negatívnejších dojmov bola odmeranosť a uzavretosť návštevníkov. Myslím si ale, že tento mínusový puntík sa už podarilo prekonať. Keď som na miesto dorazila ja, asi hodinku po začatí, ľudia už sedeli v skupinkách a živo debatovali, samozrejme ¾ home-made pochúťok už bolo zjedených, takže sa mi toho ani veľa neušlo. 🙁  Čo je upozornením pre mňa – nabudúce prísť načas!

Ak som spomínala, trošku som vyspovedala organizátora Viktora, zaujímalo ma hlavne, ako vôbec došlo k tomu, že sa pustil do organizácie Nedeľných vegetov v Košiciach. „Kvôli tomu, že sme chceli ísť do BA na vegánske hody, ale bolo to strašne drahé, tak sme boli nútení spraviť niečo lokálne.“ Krásna odpoveď, však?  😀 Prepáč, Viktor, musela som… 🙂  Ale teda k takému hlbšiemu zmyslu Vegetov – usporiadať komunitnú akciu bez vedenia, bez riadenia, jednoducho stretnutie voľného koletkívu ľudí s rovnakým záujmom na ochrane zvierat a propagácie vegánstva medzi „bežným“ človečenstvom, stretnutie ľudí, ktorí v rámci svojich možností prinesú jedlo pripravené bez akýchkoľvek živočíšnych zložiek, porozprávajú sa, prídu ochutnať a dozvedieť sa niečo viac o tom, čo a aké to je byť vegánom. Už rozumieš prečo je uzavretosť na takejto akcii skôr negatívna? Predsalen sme ľudia, ktorých spája jeden a ten istý záujem – pomoc zvieratám trpiacim ľahostajnosťou a sebeckosťou človeka. Takže aj keď si nevegán, na najbližšom vegete príď, ochutnaj a prihovor sa, my nehryzieme. 🙂  Jediné, čo treba je rešpektovať úplne minimálne požiadavky – vegety sú nefajčiarske akcie, na ktoré nepatria politické otázky a keďže našim cieľom je chrániť planétu, prosíme každého aby si doniesol vlastné misky a príbory, nech šetríme plastami. 🙂 Vďaka!

A ak si z Prešova a okolia a nechce sa ti chodiť na Vegety do Košíc, mám pre teba jednu veľmi pozitívnu správu! Už túto nedeľu 23.2. sa všetci teším na štartovné „nulté“ kolo Prešovského nedeľného vegetu, podľa programu a zápalu organizátorov to vyzerá na veľmi sľubnú akciu. 🙂 Vidíme sa!

Viac info nájdeš tu: https://www.facebook.com/events/1419082285003997/?fref=ts

Vegety sa teda rozrastajú, ak by si aj ty chcel usporiadať niečo podobné vo svojom meste, napíš nám, radi pomôžeme, poradíme.

za foto ďakujeme Sakra Vole 🙂

This slideshow requires JavaScript.