Tento rok som vianočnému zhonu a konzumerizmu ušiel do Španielska, kde som mesiac pracoval ako dobrovoľník pre El Hogar Pro Vegan – sanktuárium pre zvieratá. Mojím cieľom bolo priučiť sa, ako také sanktuárium funguje, čo to obnáša a taktiež pomôcť dobrej veci. Tu ti poviem ako ich môžeš navštíviť aj ty a že je to lacnejšie, ako ísť na zopár dní do Tatier :).

O čom to je?

Jedná sa o sanktuárium pre zvieratá El Hogar Pro Vegan. Žijú tu rôzne zachránené zvieratá – kravy, prasatá, psíky, mačky,DSC08756 (Medium) sliepky, husi, kačky, ovce, kozy, holuby, morky, zajace, jedna guinejská sliepka, potkan a myška :). Žije sa tu vegánskou filozofiou – to znamená, že zvieratá sa nevyužívajú na nič (či už práca alebo jedlo), ale je im daný priestor a životná úroveň, ktorý si zaslúžia a potrebujú na žitie plnohodnotného života. Cieľom tohto miesta je ukázať, že každé zviera je individuum, takisto ako každý človek, že majú svoje potreby a radosti, že vedia ukázať lásku a radosť tak, ako my – teda že nie sú o nič menej hodnotní, ako my, len preto, že sú iného druhu. Je bežné, že sa na zvieratá pozerá ako na nemé, tupé stvorenia, pretože ich zväčša vidíme utláčané vo veľkochovoch a uväznené v klietkach. Tam sa ich potreby a charakteristiky utláčajú a nemôžu ich prejaviť do plnej miery. Takže aj taký skreslený o nich máme obraz. Ale akonáhle dostanú priestor, tak sa ich ozajstné osobnosti ukážu – vedia sa tešiť, hrať, prejaviť lásku a náklonnosť a je to jedno, či je to psík alebo prasiatko, na druhu nezáleží. A ešte viac, ak sú tieto zvieratá zachránené z hrozných podmienok alebo ťažkých osudov, tak ako v tomto sanktuáriu.

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.

Čo sa tam robí?

10422103_10155076795135084_4953820144014463779_nJe to zdieľaný domov ľudí a zvierat. Takže každý má svoj domček / priestor, ale všetko sa tu zdieľa – je normálne, že si večer ľaháš spať a vedľa teba na posteli spí psík, 4 mačky a k nim si sadne sliepočka… Alebo že sa po dvore naháňa malé prasiatko s dogou a uhýba sa im kohút s jednou nohou. Pozeraj sa na to ako taký hospic alebo azyl pre zvieratá zachránené z veľkochovov, cirkusov a iných miest, kde ich vykorisťujú.

Žijú tu zakladatelia – Jonas a Elena, ktorí začali pri Madride a po 6 rokoch sa presťahovali do tohto, oveľa väčšieho priestoru na juhu Španielska, pri mestečku Tarragona. S nimi ešte Maria, veterinárka, a potom sa tu striedajú kadejakí dobrovoľníci. Zväčša sú zo Španielska, no bola tu aj nemka a jeden slováčisko… ja :).

Náplň dňa spočíva v rôznych prácach od domácnosti (všetci chceme jesť a mať čisto), cez kŕmenie, upratovanie (výmena DSC08717slamy, vyhadzovanie hovien a iné očarujúce práce :D), konštrukcia a údržba – vyhotovovanie nových príbytkov pre zvieratá, alebo vecí na ich ochranu, spestrenie ich dňa alebo zábavu. Každý robí to, v čom je dobrý, takže nič sa neboj, ak nie si veľmi do konštrukcie, ale vieš dobre pomôcť veterinárke s jej prácami, alebo ti vyhovuje kŕmenie a upratovanie.

Nie je to žiadna dovolenka ako taká – je to tvrdá práca, začína sa o 7:30 ráno a pracuje sa do zotmenia. V lete je prestávka zhruba od 13:00 do 16:00 – pri alebo v bazéne, s pivom a nafukovačkou, pretože je príliš horúco na prácu. V zime je obed tak od 14:00 do 15:30 a pracuje sa do 18:00. Náročnosť práce závisí od toho, čo robíš – kŕmenie alebo venčenie psíkov je ľahšie, ako vozenie hliny alebo kopanie nového jazierka pre husi. A raz do týždňa si môžeš vybrať voľný deň, a robiť si čo chceš – spať celý deň, zájsť si do priľahlého lesíka, hrať sa so zvieratami alebo ísť na pláž, ktorá je asi tak hoďku vzdialená.

Čo z toho budeš mať ty?

Nie je to len ťažká práca :). Juh Španielska má skvelé podnebie – bol som tu v decembri – januári a väčšinu dní som pracoval v tričku (cez deň, ale v noci teplota klesne na 10 alebo 5 stupňov). Takže pekný únik od našich mrazov, snehu alebo blata v zime. Takisto je to mimo všetkého, v krásnej prírode, hneď za pozemkom je veľký kopec a les, do ktorého 967968_10155077723895084_1918095990_nje radosť si zájsť a zrelaxovať. Taktiež pracuješ celý deň so zvieratkami, ktoré sa ťa neboja, sliepky za tebou pribehnú, pozrieť sa čo robíš, všade sú spokojné zvuky, ako si užívajú slobodu a bezstarostný život, aj vďaka tvojej pomoci. Večer si dáš  čajík pri kozube (v zime) alebo v lete už ten spomínaný bazén. Takisto tu skvele varia – tak dobre (a veľa!) som ešte nikdy nejedol. A samozrejme spoznáš skvelých ľudí – či už zakladateľov, alebo ďalších dobrovoľníkov.  V neposlednom rade sa veľa naučíš – rôzne práce, či už konštrukcia, údržba, alebo o zvieratách a ich živote a potrebách, o vegánstve a právach zvierat. A naučíš / priučíš sa španielsky.

Čo z toho majú oni?

Tvoja práca im veľmi pomôže – bez dobrovoľníkov by nemohli zlepšovať podmienky zvierat, nemohli by robiť osvetu právam zvierat a vegánstvu, pretože by mali plné ruky práce starania sa o nich. S dobrovoľníkmi sa to všetko rozdelí a môžu spraviť viac.

Taktiež im pomôžeš finančne – platí sa 5 EUR na deň. To pokryje náklady na stravu a inkasá. Na Španielsko je to nízka cena – máš v tom všetko jedlo a lakocinky, ktoré len vládzeš zjesť, pivo alebo víno alebo čo si zaželáš, pohodlnú posteľ a ubytko v krásnom prostredí. Na porovnanie – najlacnejší hostel napríklad v Barcelone, kde zdieľaš izbu so 14 ďalšími, ťa vyjde tak na 7 EUR, bez stravy a všetkého ostatného.

Ako na to?

– spiatočná letenka cez Ryanair z Bratislavy do Girony (GRO) – 50 EUR (december 2014 – január 2015, môže sa to zmeniť)

– autobus z Girony do Barcelony – 15 EUR (Majú to zosynchronizované s príchodmi Ryanair letov, no odporúčam si poriadne overiť časy a pozrieť si na PDF odchody autobusov na danú sezónu, pretože v zime sa to mení, keď je menej turistov, je aj menej busov).

– vlak z Barcelony do Falset (kde je sanktuárium) – 12 EUR

Čiže za menej ako 80 EUR sa dostaneš zo Slovenska až do sanktuária El Hogar. Tam potom 5 EUR denne, čo je asi koľko platíš za denný nájom bytu na Slovensku (a to bez stravy).

Mesiac tu ma vyšiel lacnejšie, ako mesiac života na Slovensku.

Ich požiadavky:

– znalosť angličtiny

– znalosť španielčiny je veľké plus (ale nemusí)

– napíš im cez webstránku alebo Facebook, spravia s tebou rozhovor cez skype, aby si boli istí, že bude spolupráca vzájomne fungovať

– prídeš na vlakovú stanicu Marca-Falset, odkiaľ ťa vyzdvihnú oni. Busy a vlaky z Girony > Barcelony > Falset sú dosť pravidelné a ľahko ich nájdeš cez Google.

– konštrukčné a iné stavebné schopnosti sú tiež veľký bonus – najma práca s drevom, stavanie prístreškov, striech, murovanie

Ďalej už myslím len chýba trochu ti to zvizualizovať: