1. Už viac nespôsobovať utrpenie nevinných tvorovwww.goveg.cz. Alebo o konkrétnych zvieratách a ako trpia:

Vegan Protein Blend od Myprotein.sk
sliepky
 • kravy
 • prasatá
 • ryby
 • iné zvieratá
 • Alebo si pozri dokument, ktorý to všetko zhrnul – Pozemšťania.

  2. Zlepši si zdravieštúdie dokazujú, že ľudia, ktorí nejedia mäso, majú až 40% nižšiu šancu rakoviny. Mäso a živočíšne produkty obsahujú zvierací proteín (ktorý má rôzne nepriaznivé účinky na telo), cholesterol, viac tukov a hlavne saturovaných tukov a kalórií, ktoré vedú k týmto ochoreniam. A k tomu si pripočítaj antibiotiká, hormóny, dochucovače, prezervanty a veľké množstvo ďalších chemikálií, ktoré v mäse zješ.

  Vegánska strava neobsahuje tieto látky, teda prinajhoršom neprispieva k tvorbe rakovinových buniek alebo zapchávaniu ciev alebo zvýšenému krvnému tlaku. Ale veľa štúdií a výskumov už potvrdili, že vegánska (rastlinná) strava takisto prispieva k boju proti týmto chorobám, ako napríklad diabetes.

  Chceš viac faktov od uznávaných vedcov?

  Vedci Oxfordskej Univerzity to v najnovšom prieskume zhrnuli takto:

  • výroba jedla je zodpovedná za viac ako štvrtinu celosvetových emisií sklenníkových plynov
  • nezdravé diéty a nadváha patria medzi najčastejšie dôvody skorej úmrtnosti
  • potvrdzujú, že zdravotné a klimatické pozitívne zmeny budú vyššie, čím nižšia bude spotreba živočíšnych produktov
  • okrem zdravotných a klimatických benefitov má zníženie spotreby živočíšnej potravy ešte väčšie finančné výhody – prostriedky, ktoré by sa dali využiť lepšie v iných oblastiach
  • vegánsky životný štýl má najväčší pozitívny dopad – najviac zachránených životov a najviac rokov života viac (predĺženie života) a najviac ušetrených peňazí: (VGN stĺpec)

  vyhody veganstva - oxfordsky prieskumVideo o hlavných príčinách smrti a ich koreláciou z konzumáciou živočíšnych produktov

  Video o ďalších chorobách, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť (áno… rastlinnou stravou 🙂 )

  A plno ďalších informácií ohľadom zdravia na tejto stránke: http://nutritionfacts.org/

  Harvard – spojenie medzi ochoreniami srdca a červeným mäsom

  * zdroje: World Health Organization, Wikipedia

  3. Ušetri našu planétu a životné prostredievelkochov kravhttp://climate.nasa.gov/causeshttp://www.shmu.sk/sk/?page=1071

   

  Takisto, jedenie mäsa je veľmi neefektívne využitie prostriedkov. Na 1 hektári pôdy môžme vypestovať 1000kg sójovej bielkoviny, 800kg pšeničnej bielkoviny alebo 600kg zemiakovej bielkoviny. Alebo len 100kg hovädzej bielkoviny. Takže keby sme všetci jedli len rastlinnú stravu, potrebujeme okolo 8 krát menej produkcie a prostriedkov a miesta na pestovanie. Takže by sme nemuseli vyrúbavať viac lesov a pralesov, aby sme mohli vypestovať viac žrádla pre kravy, ktorých mäso nám potom dá menej bielkovín a ešte k tomu aj kadejaké ochorenia.

  A to sme nespomenuli ešte fakt, že 60 biliónov zvierat takisto vyprodukuje pekné množstvo výkalov… ktoré nám znečisťujú vody a moria.

  odpad z velkochovu dobytkahttp://www.huffingtonpost.com/2013/08/21/waste-lagoon_n_3791234.html)