Vegánstvo je životný štýl alebo filozofia založená hlavne na tom, aby sme naším životom neubližovali iným tvorom. Medzi ďalšie dôvody patrí už dnes často spomínaný negatívny vplyv živočíšneho priemyslu na životné prostredie (a od 2020 už aj veľmi známy fakt, že konzumácia zvierat je napojená na vznik najhorších chorôb a pandémií) a takisto zdravotné ťažkosti spôsobované konzumáciou živočíšnych produktov.

Vegánstvo vychádza z toho, že dnes už nepotrebujeme využívať iné bytosti na to, aby sme vedeli žiť – či už ich používať ako potravu, oblečenie alebo pre zábavu. Všetko čo potrebujeme pre život si vieme zabezpečiť bez vykorisťovania či zabíjania tvorov – rastlinná strava je odporúčaná vedcami a výskumom, vieme vyrobiť materiály podobné živočíšnym (umelá kožušina, oblečenie), vykorisťovanie zvierat pre zábavu už upadá (cirkusy). Vegánstvo je to o spolunažívaní a zdieľaní tejto planéty so všetkými jej tvormi a vzájomnom rešpekte.

Vegánstvo je jedným z najmierumilovnejších štýlov života – všetko je to o rešpektovaní iných tvorov, či už zvierat, hmyzu alebo ľudí. Ak si človek uvedomí, že každý tvor má rovnaké právo na život a spraví z toho svoju životnú filozofiu, to sa automaticky odzrkadlí v jeho prístupe ku všetkému. Rešpekt voči prírode, zvieratám, ľuďom, samému sebe, život s cieľom spolunažívania bez utrpenia a so súcitom.

Pár vetami – je to zdravšie, ekologickejšie a etickejšie – vieme si chutnú potravu a všetky potrebné živiny či proteíny získať z rastlinnej stravy, tak nemusíme drržať a množiť miliardy zvierat v stiesnených podmienkach vo veľkochovoch. Nemusíš ísť na 100%. Najdôležitejší krok je uvedomenie si, že je to ten správny krok a začať znižovať spotrebu živočíšnych produktov ako najlepšie vieš. Časom objavíš širokú škálu vegánskych jedál, alternatívy k mäsu či mlieku, pocítiš pozitívne zmeny na váhe alebo ľahkosť po jedle.

Môžeš začať od mäsa – vegetariánstvo. Alebo si daj mäso len raz týždenne. Ak takto vydržíš celý život, bude to lepšie ako keď skúsiš so všetkým prestať naraz a časom sa vrátiš do starých chodníčkov.

Skús a uvidíš 😉

Vegán je niekto, kto nekonzumuje žiadne zvieracie produkty, čiže neje mäso, mlieko, syry a iné mliečne výrobky, med alebo vajíčka. Takisto nepoužíva žiadne produkty vyrobené so zvierat alebo na ich úkor, ako kožušiny, kožu, perie alebo vlnu. Tiež nepoužívajú produkty, ktoré boli testované na zvieratách. Je to ale každého osobná voľba – TY vieš, do akej miery vieš obmedziť živočíšne produkty tak, aby to bolo dlhodobo udržateľné. Ak si občas dáš domáce vajíčko, med či nejakú konzervu, no na väčšinu času znížiš spotrebu mäsa či mlieka, tak už robíš veľa pre seba, zvieratá a planétu.

Vegáni takisto nepodporujú priemysel založený na ich využívaní, ako cirkusy, ZOO, kde držia zvieratá len kvôli profitu,  vodné svety alebo zvieracie zápasy a preteky.

Čiže, vegánstvo nie je len diéta. Je to životný štýl, ktorý pokrýva všetky aspekty nášho života a jeho jadrom je spolunažívanie s ostatnými tvormi, bez ich vykorisťovania.

Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe.

Človek nepotrebuje k prežitiu mäso a žiadne iné živočíšne produkty. Konzumácia mäsa nám vlastne škodí, pretože sa nám to vymklo z rúk (pozri štúdie tu). Ročne kruto zabijeme 60+ biliónov zvierat len na potravu. Tieto zvieratá žijú v krutých podmienkach, nemôžu plniť žiadne svoje prirodzené funkcie a po takomto mizernom živote ich surovo zabijeme na pásovej výrobe.

Viac o všetkých aspektoch vegánstva ako životnej filozofie sme rozpísali v jednotlivých častiach:

Vegánstvo je čoraz populárnejšie
Vegánstvo | Zdravie

Vegánstvo je čoraz populárnejšie

Propagácia vegánskeho životného štýlu má za následok nárast dopytu po rastlinných alternatívach. Ľudia sa zaujímajú viac o procesy spojené s výrobou mäsa a mliečnych výrobkov, a to od samotného zaobchádzania so zvieratami a podmienok, v akých žili,  až po moment, kedy sa objavili na ich tanieroch. … Read More

Vitamíny v mrazenom / konzervovanom ovocí a zelenine + nie je čerstvé ako čerstvé
Zdravá Výživa | Zdravie

Vitamíny v mrazenom / konzervovanom ovocí a zelenine + nie je čerstvé ako čerstvé

Obdobie pandémie nás okrem iného na krátky čas vystavilo i nedostatku potravín. Mnohí v snahe zásobiť sa siahajú po mrazených a konzervovaných potravinách, vrátane ovocia a zeleniny. Tie sú častokrát aj lacnejšie. Čo však ich nutričná hodnota? Konverzácia o konzervácii Keďže väčšina ovocia … Read More

Viete, čo by malo tvoriť základ vašej stravy? Tieto zdravé potraviny si doprajte čo najčastejšie
Vegánstvo | Veganuary | Zdravá Výživa | Zdravie

Viete, čo by malo tvoriť základ vašej stravy? Tieto zdravé potraviny si doprajte čo najčastejšie

Chcete žiť zdravšie a do svojho jedálnička by ste radi zaradili správne potraviny, ktoré vášmu telu dodajú potrebné živiny? Dobre si pozrite nasledujúci zoznam: nájdete v ňom inšpiráciu na hotové zázraky, ktoré by rozhodne nemali chýbať vo vašom jedálničku. Zaraďte potraviny z nášho … Read More

Chcete žiť zdravšie a ekologickejšie, ale neviete sa vzdať mäsa úplne? Skúste reducetariánstvo!
Ekológia | Vegánstvo | Zdravá Výživa | Zdravie

Chcete žiť zdravšie a ekologickejšie, ale neviete sa vzdať mäsa úplne? Skúste reducetariánstvo!

Veganuary, alebo vegánsky január, každoročne vyzýva ľudí, aby na mesiac skúsili vegánstvo ako svoje novoročné predsavzatie. Ostať pri vegánstve je však pre mnohých boj, ktorý neskôr vzdajú. Ako obmedziť živočíšne produkty dlhodobo? Reducetariánstvo je odpoveď, ktorú možno hľadáte aj vy. … Read More