Vegánstvo je životný štýl alebo filozofia založená hlavne na tom, aby sme naším životom neubližovali iným tvorom. Medzi ďalšie dôvody patrí už dnes často spomínaný negatívny vplyv živočíšneho priemyslu na životné prostredie (a od 2020 už aj veľmi známy fakt, že konzumácia zvierat je napojená na vznik najhorších chorôb a pandémií) a takisto zdravotné ťažkosti spôsobované konzumáciou živočíšnych produktov.

Vegánstvo vychádza z toho, že dnes už nepotrebujeme využívať iné bytosti na to, aby sme vedeli žiť – či už ich používať ako potravu, oblečenie alebo pre zábavu. Všetko čo potrebujeme pre život si vieme zabezpečiť bez vykorisťovania či zabíjania tvorov – rastlinná strava je odporúčaná vedcami a výskumom, vieme vyrobiť materiály podobné živočíšnym (umelá kožušina, oblečenie), vykorisťovanie zvierat pre zábavu už upadá (cirkusy). Vegánstvo je to o spolunažívaní a zdieľaní tejto planéty so všetkými jej tvormi a vzájomnom rešpekte.

Vegánstvo je jedným z najmierumilovnejších štýlov života – všetko je to o rešpektovaní iných tvorov, či už zvierat, hmyzu alebo ľudí. Ak si človek uvedomí, že každý tvor má rovnaké právo na život a spraví z toho svoju životnú filozofiu, to sa automaticky odzrkadlí v jeho prístupe ku všetkému. Rešpekt voči prírode, zvieratám, ľuďom, samému sebe, život s cieľom spolunažívania bez utrpenia a so súcitom.

Pár vetami – je to zdravšie, ekologickejšie a etickejšie – vieme si chutnú potravu a všetky potrebné živiny či proteíny získať z rastlinnej stravy, tak nemusíme drržať a množiť miliardy zvierat v stiesnených podmienkach vo veľkochovoch. Nemusíš ísť na 100%. Najdôležitejší krok je uvedomenie si, že je to ten správny krok a začať znižovať spotrebu živočíšnych produktov ako najlepšie vieš. Časom objavíš širokú škálu vegánskych jedál, alternatívy k mäsu či mlieku, pocítiš pozitívne zmeny na váhe alebo ľahkosť po jedle.

Môžeš začať od mäsa – vegetariánstvo. Alebo si daj mäso len raz týždenne. Ak takto vydržíš celý život, bude to lepšie ako keď skúsiš so všetkým prestať naraz a časom sa vrátiš do starých chodníčkov.

Skús a uvidíš 😉

Vegán je niekto, kto nekonzumuje žiadne zvieracie produkty, čiže neje mäso, mlieko, syry a iné mliečne výrobky, med alebo vajíčka. Takisto nepoužíva žiadne produkty vyrobené so zvierat alebo na ich úkor, ako kožušiny, kožu, perie alebo vlnu. Tiež nepoužívajú produkty, ktoré boli testované na zvieratách. Je to ale každého osobná voľba – TY vieš, do akej miery vieš obmedziť živočíšne produkty tak, aby to bolo dlhodobo udržateľné. Ak si občas dáš domáce vajíčko, med či nejakú konzervu, no na väčšinu času znížiš spotrebu mäsa či mlieka, tak už robíš veľa pre seba, zvieratá a planétu.

Vegáni takisto nepodporujú priemysel založený na ich využívaní, ako cirkusy, ZOO, kde držia zvieratá len kvôli profitu,  vodné svety alebo zvieracie zápasy a preteky.

Čiže, vegánstvo nie je len diéta. Je to životný štýl, ktorý pokrýva všetky aspekty nášho života a jeho jadrom je spolunažívanie s ostatnými tvormi, bez ich vykorisťovania.

Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe.

Človek nepotrebuje k prežitiu mäso a žiadne iné živočíšne produkty. Konzumácia mäsa nám vlastne škodí, pretože sa nám to vymklo z rúk (pozri štúdie tu). Ročne kruto zabijeme 60+ biliónov zvierat len na potravu. Tieto zvieratá žijú v krutých podmienkach, nemôžu plniť žiadne svoje prirodzené funkcie a po takomto mizernom živote ich surovo zabijeme na pásovej výrobe.

Viac o všetkých aspektoch vegánstva ako životnej filozofie sme rozpísali v jednotlivých častiach:

10 rýchlych a jednoduchých vegánskych receptov
Ázijské | Európske | Juhoamerické | Obed | Raňajky | Recepty | Slovenské | Večera | Vegánstvo | Zdravá Výživa

10 rýchlych a jednoduchých vegánskych receptov

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk – TheProteinWorks Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky – množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín. Cenovo-dostupné, časovo-nenáročné, chutné a výživné – také recepty sa hodia vždy. V tomto článku nájdete rovno 10 mojich…

Rastlinné mlieka – cena, ekológia, zdravie. Ako obstoja na trhu oproti kravskému?
Ekológia | Infoletáky | Vegánstvo | Zdravá Výživa

Rastlinné mlieka – cena, ekológia, zdravie. Ako obstoja na trhu oproti kravskému?

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk – TheProteinWorks Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky – množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín. Čo ponúka slovenský trh? Dopyt po rastlinných alternatívach mlieka na Slovensku zásobuje viac ako tucet značiek,…

Vegánske novinky! Nové produkty u nás i vo svete
Novinky | Vegánstvo | Zdravá Výživa

Vegánske novinky! Nové produkty u nás i vo svete

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk – TheProteinWorks Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky – množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín. To, že vegánstvo nebolo len krátkodobým trendom dokazuje stále sa zvyšujúci počet nielen nových vegánskych potravinárskych…

Sója, estrogén, zázračná potravina – mýty a čo hovorí veda
Vegánstvo | Zdravá Výživa | Zdravie

Sója, estrogén, zázračná potravina – mýty a čo hovorí veda

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk – TheProteinWorks Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky – množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín. Sója je predmetom mnohých protichodných debát. Okrem toho, že je známym alergénom sa o nej šíria…

Vegánstvo je čoraz populárnejšie
Vegánstvo | Zdravie

Vegánstvo je čoraz populárnejšie

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk – TheProteinWorks Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky – množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín. Propagácia vegánskeho životného štýlu má za následok nárast dopytu po rastlinných alternatívach. Ľudia sa zaujímajú viac…

Vitamíny v mrazenom / konzervovanom ovocí a zelenine + nie je čerstvé ako čerstvé
Zdravá Výživa | Zdravie

Vitamíny v mrazenom / konzervovanom ovocí a zelenine + nie je čerstvé ako čerstvé

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk – TheProteinWorks Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky – množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín. Obdobie pandémie nás okrem iného na krátky čas vystavilo i nedostatku potravín. Mnohí v snahe zásobiť sa…