Vegáni po celom svete majú rôzne motivácie k tomuto životnému štýlu. Na tejto stránke si povieme o tých najrozšírenejších a najdôležitejších. Základom je uvedomenie si, že konzumácia mäsa a iných živočíšnych produktov v takej miere ako dnes je neudržateľná a naše telo jej nie je prispôsobené. (Počas miliónov rokov jeho vývinu sme nikdy nemali taký prebytok živočíšnych jedál – čo sa ukazuje na našej váhe, cukrovke a iných “novodobých ochoreniach”). Dá sa to pohodlne aj inak – tak prečo to neskúsiť, aspoň do takej miere, aká ti vyhovuje. Základ je začať redukovať konzum živočíšnych produktov.

[kt_box opacity=”0.3″ padding_top=”20″ padding_bottom=”20″ padding_left=”20″ padding_right=”20″ min_height=”100″ background=”#8BC844″ valign=”middle”]

Pár vetami – je to zdravšie, ekologickejšie a etickejšie – vieme si chutnú potravu a všetky potrebné živiny či proteíny získať z rastlinnej stravy, tak nemusíme drržať a množiť miliardy zvierat v stiesnených podmienkach vo veľkochovoch. Nemusíš ísť na 100%. Najdôležitejší krok je uvedomenie si, že je to ten správny krok a začať znižovať spotrebu živočíšnych produktov ako najlepšie vieš. Časom objavíš širokú škálu vegánskych jedál, alternatívy k mäsu či mlieku, pocítiš pozitívne zmeny na váhe alebo ľahkosť po jedle. Skús a uvidíš 😉

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.

[/kt_box]

1. Už viac nespôsobovať utrpenie nevinných tvorov

Toto je najdôležitejší a najrozšírenejší dôvod na vegánstvo. Dnes je málo z nás vystavených tomu, čo sa udeje predtým, ako si na obed dáme kurací rezeň. Toto je všetko skryté za chladnými múrmi bitúnkov a veľkochovov. Veľa ľudí si ani neuvedomuje, že to mäso na tanieri bolo niekedy živé zviera, ktoré žilo mizerný život vo veľkochove, kde ho nadopovali antibiotikami (pretože vysoká koncentrácia zvierat na jednom mieste je skvelá pre šírenie baktérií a chorôb), kde nemalo priestor ani sa poriadne otočiť, kde žilo na svojich výkaloch, bez možnosti žiť tak, ako ho príroda stvorila.

Potom ho v strachu previezli do bitúnku, kde stálo v rade, počúvajúc stony svojich umierajúcich druhov. Uvedomilo si, že sa blíži smrť, ale brániť sa nedalo, pri každej snahe otočiť sa, ho pichli elektrickou palicou. A nakoniec mu podrezali hrdlo, buď to mierne omráčenému, alebo ešte pri zmysloch (pri veľkovýrobe sú metódy omráčenie nie vždy efektívne), zavesili na hák a postupne rozkúskovali.

Príkladov ako tento je veľa. Niečo okolo 60 biliónov suchozemských zvierat ročne takto bez mihnutia oka zabijeme. A do toho si započítajme ešte masovú produkciu mlieka, vajec, rýb, vlny, kože a iných zvieracích produktov, kde zviera je už len produkt, nie žijúca, vnímajúca a cítiaca bytosť.

Prečítaj si viac na stránkach www.goveg.cz. Alebo o konkrétnych zvieratách a ako trpia:

Alebo si pozri dokument, ktorý to všetko zhrnul – Pozemšťania.

2. Zlepši si zdravie

Konzumácia mäsa je s ľuďmi už dlho. Na začiatkoch to bolo preto, že ľudia nemali veľa možností si pestovať rastlinnú potravu (nehostinné podmienky kde žili), a takisto žili v prírode, kde boli jej časťou – predátori a takisto aj obete. Mäso ale bolo obmedzené, nemohli si vybrať z 30 druhov šunky a 15 klobás a salám a steakov.

Dnes je to už ale iné. Naše telo, ktoré je stavané predovšetkým na trávenie rastlinnej stravy, zaplavujeme živočíšnymi produktami, hlavne mäsom. Pretože mäso dostaneme všade, vo všetkých farbách, chutiach, typoch. Prejedáme sa, a prečo? Nie pretože to naše telo potrebuje. Ale pretože nám to chutí a je to všade a medzinárodné firmy, ktoré na tom zarábajú neskutočné peniaze, nám prostredníctvom médií predávajú myšlienky, aké je to pre nás dobré.

Zamyslime sa ale nad tým. Hlavné príčiny úmrtí vo svete (zo zdravotného a stravného hľadiska, nie veci ako nehody alebo fajčenie) sú*: srdcové ochorenia, infarkt, rakovina, upchaté cievy, diabetes, obezita a ďalšie.

Všetky tieto ochorenia nejako súvisia s našou stravou. A hlavne, súvisia s konzumáciou mäsa. Napríklad, štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí nejedia mäso, majú až 40% nižšiu šancu rakoviny. Mäso a živočíšne produkty obsahujú zvierací proteín (ktorý má rôzne nepriaznivé účinky na telo), cholesterol, viac tukov a hlavne saturovaných tukov a kalórií, ktoré vedú k týmto ochoreniam. A k tomu si pripočítaj antibiotiká, hormóny, dochucovače, prezervanty a veľké množstvo ďalších chemikálií, ktoré v mäse zješ.

Vegánska strava neobsahuje tieto látky, teda prinajhoršom neprispieva k tvorbe rakovinových buniek alebo zapchávaniu ciev alebo zvýšenému krvnému tlaku. Ale veľa štúdií a výskumov už potvrdili, že vegánska (rastlinná) strava takisto prispieva k boju proti týmto chorobám, ako napríklad diabetes.

[kt_box opacity=”1″ padding_top=”20″ padding_bottom=”20″ padding_left=”20″ padding_right=”20″ min_height=”100″ background=”#f2f2f2″ valign=”middle”]

Chceš viac faktov od uznávaných vedcov?

Vedci Oxfordskej Univerzity to v najnovšom prieskume zhrnuli takto:

  • výroba jedla je zodpovedná za viac ako štvrtinu celosvetových emisií sklenníkových plynov
  • nezdravé diéty a nadváha patria medzi najčastejšie dôvody skorej úmrtnosti
  • potvrdzujú, že zdravotné a klimatické pozitívne zmeny budú vyššie, čím nižšia bude spotreba živočíšnych produktov
  • okrem zdravotných a klimatických benefitov má zníženie spotreby živočíšnej potravy ešte väčšie finančné výhody – prostriedky, ktoré by sa dali využiť lepšie v iných oblastiach
  • vegánsky životný štýl má najväčší pozitívny dopad – najviac zachránených životov a najviac rokov života viac (predĺženie života) a najviac ušetrených peňazí: (VGN stĺpec)

vyhody veganstva - oxfordsky prieskum

[/kt_box]

 

Spočíva to všetko v jednej jednoduchej pravde:

Prevencia je lepšia ako liečba. Pretože z rastlinnej stravy (ak je správne vyvážená a obsahuje všetko, čo telo potrebuje) len ťažko dostaneš tieto choroby. (Týkajúce sa stravy, zasa nehovoríme o alkohole alebo fajčení).

Viac o tom tu:

Video o hlavných príčinách smrti a ich koreláciou z konzumáciou živočíšnych produktov

Video o ďalších chorobách, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť (áno… rastlinnou stravou 🙂 )

A plno ďalších informácií ohľadom zdravia na tejto stránke: http://nutritionfacts.org/

Harvard – spojenie medzi ochoreniami srdca a červeným mäsom

* zdroje: World Health Organization, Wikipedia

3. Ušetri našu planétu a životné prostredievelkochov krav

Intenzívna produkcia (veľkochov) zvierat je jedným z hlavných dôvodov globálneho otepľovania. Ročne zabijeme okolo 60 biliónov zvierat na uživenie 7 biliónov ľudí… 60 biliónov zvierat potrebuje veľa potravy. Oveľa viac, ako 7 biliónov ľudí. Takže vyrúbavame lesy a džungľu na pestovanie obilnín a kukurice, aby sme nakŕmili zvieratá, ktoré potom zjeme. Tisíce ton obilnín prevážame z Afriky do iných krajín, aby sme tým nakŕmili zvieratá, ktoré potom prevezieme inam, na zabitie a ich kúsky potom prevezieme po celom svete na konzumáciu.

Asi už vidíš v čom je problém. Toľko transportu spôsobuje veľa emisií, ktoré ničia životné prostredie. Ale, to nie je hlavný problém. Hlavný problém je metán*. Je to druhý najnebezpečnejší plyn, po oxide uhličitom. Tento je vyprodukovaný hlavne veľkochovom – kde sa vytvára v žalúdkoch dobytka (pri trávení) a áno, uhádol si… dostáva sa do atmosféry prdením. 60 biliónov zvierat ročne toho vyprodukuje dosť…

* zdroj http://climate.nasa.gov/causeshttp://www.shmu.sk/sk/?page=1071

 

Takisto, jedenie mäsa je veľmi neefektívne využitie prostriedkov. Na 1 hektári pôdy môžme vypestovať 1000kg sójovej bielkoviny, 800kg pšeničnej bielkoviny alebo 600kg zemiakovej bielkoviny. Alebo len 100kg hovädzej bielkoviny. Takže keby sme všetci jedli len rastlinnú stravu, potrebujeme okolo 8 krát menej produkcie a prostriedkov a miesta na pestovanie. Takže by sme nemuseli vyrúbavať viac lesov a pralesov, aby sme mohli vypestovať viac žrádla pre kravy, ktorých mäso nám potom dá menej bielkovín a ešte k tomu aj kadejaké ochorenia.

A to sme nespomenuli ešte fakt, že 60 biliónov zvierat takisto vyprodukuje pekné množstvo výkalov… ktoré nám znečisťujú vody a moria.

odpad z velkochovu dobytka
Čo vidíš, sú polia s kravami v intenzívnom chove, a to červené more sú ich výkaly a odpad… niekam to potom odtiecť musí…

(obr. zdroj: http://www.huffingtonpost.com/2013/08/21/waste-lagoon_n_3791234.html)