karnizmu (strava a životný štýl založený na mäse) zišli z koľají a nesmerujú k zdravému a silnému telu. Práve naopak – smerujú k obéznemu a nezdravému telu, k srdcovo-cievnym ochoreniam a kratšiemu životu.

Vegánstvo ti otvorí oči a ukáže z čoho sa vyrába väčšina potravy, ktorú dnes konzumujeme – umelé prísady, spracované a neprirodzené verzie základných zložiek potravy.

Zároveň ti to uľahčí výber – prídeš na to, že všetky tie keksíky sú len prázdne kalórie a nestoja za to. Radšej si dáš ovocie či orechy alebo produkty vyprodukované z celých / celistvých ingrediencií, nie z výťažkov z nich (ak zješ orechovo-kokosovú tyčinky vs. „fit“ tyčinku plnú spracovanej múky, glukózovo-fruktózového sirupu, nafúknutých vločiek a možno 1,35 orechov).

Nedá sa to aj bez vegánstva, pýtaš sa? Áno, dá sa to. Ale len pre odhodlaných jedincov, ktorí sú ochotní sa vzdať všetkých týchto zvykov len tak, bez poriadneho dôvodu. Vegánstvo ti dá dôvod – silnú motiváciu. A je oveľa ľahšie niečo zmeniť, ak máš dobrú motiváciu (v tomto prípade – robíš svet lepším, znižuješ utrpenie, zlepšuješ si zdravie).

A vlastne – ak máš na výber spraviť niečo z vlastnej iniciatívy, alebo kvôli ušľachtilej myšlienke, ktorá zlepší tvoje zdravie a svet zároveň, tak nemyslím, že sa musíš dlho rozhodovať.

Nemusí sa z teba stať guru zdravej výživy a žiarivý obelisk a vzor víťazstva nad stuženými tukmi. Nemusíš úplne zavrhnúť občasný junk food, keksík a hranolky. Ale vedomie, že ješ niečo nezdravé a povolíš si to ako odmenu je veľký krok vopred od dnešnej situácie, kde si väčšina ľudí myslí, že masovo vyrábané a procesované jedlá sú zdravé a neškodné.

Photo by Laurenz Kleinheider on Unsplash

Páči sa? Zdieľaj:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin