Všímaš si to aj ty, že rôzne obchodné siete prinášajú na trh svoju verziu väčších balení arašidových, mandľových a iných masiel? Kilové balenie sa určite oplatí – je to lacnejšie, nemusíš sa báť, že sa pokazí (ak máš spotrebu ako ja, tak určite nie) a kelímok je nakoniec tiež užitočný na skladovanie hocičoho :D.
Ktoré si ale vybrať a kde si nakúpiť? V tomto článku nájdeš recenzie rastlinných masiel, ktoré nám prešli rukami (a chuťovými bunkami), a budeme to tu postupne dopĺňať.
Ako odlíšiť dobré rastlinné maslo od nezdravého?
Na policiach supermarketov nájdeš plno rôznych rastlinných masiel, hlavne arašidové – peanut butter (pretože arašídy sú lacné). Tu dávaj veľký pozor na zloženie. Stále čítaj ingrediencie a hľadaj 100% orechy. Takto máš istotu, že tam nie sú žiadne zbytočnosti, ktoré tvojmu telu netreba – tuky, ochucovadlá, zvýraznovače chuti, cukre.
Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.Akým ingredienciám sa vyhnúť?
- Častokrát tie typické americké peanut butter obsahujú palmový olej. Zďaleka sa im vyhni.
- cukor a rôzne sladidlá, ešte horšie invertné sirupy
- priveľa soli
- čokoľvek, čo ti tam vôbec nesedí a v orechovom masle nie je potrebné
Vieš, že arašidy vlastne nie sú orechy, ale strukoviny? To nič, aj tak sú dobré 🙂
Jednoduché pravidlo: hľadaj 100% orechy
Pri type Crunchy (chrumkavé) je často uvádzaný podiel v 2 číslach, napríklad:
80% – arašidové maslo, 20% – drvené arašidy
Prečo sú kvalitné rastlinné masla zdravé?
Tak ako orechy, aj masla z nich sú plné zdravých tukov, proteínov (viac o proteínoch, koľko a odkiaľ tu) a vitamínov. Čím kvalitnejšia produkcia orechov, tým zdravšie sú, no niekedy je ťažké zistiť kde boli produkované. To je ale uz krajná záležitosť, lepší je 100% orech či maslo od hocikiaľ, ako žiaden. Hodia sa ako len tak na lyžičke, tak do smoothie, jogurtu, s ovocím alebo aj do varenia a pečenia. Všestranné, chutné a zdravé – no nežer to!
Návrh na raňajky / alebo po-workout jedlo: skús si namiešať do misy ovsenné vločky, zalej trochou sójového mlieka, sójovým jogurtom, môžeš do toho nasypať mrazené lesné ovocie (a počkaj kým sa roztopí…) a na vrch si daj – 2-3 lyžice rastlinného masla – enjoy!
Recenzie arašidových masiel - ktoré je najlepšie?
Biotech USA: Peanut Butter Crunchy (alebo Smooth)
-
Chuť 3/5
Nie zlé, ale obsah soli je naozaj vysoký a kazí to chuť. V Crunchy verzii je dosť silno cítiť šupky.
-
Konzistencia 5/5
Pekne krémové, nezráža sa tuk na vrchu
-
Soľ 1/5
0.70g / 100 g - Priveľa! naozaj nás to zaskočilo. Divné bolo to, že najslanšie to bolo z vrchu a ku koncu už menej slané. Nejako sa tá soľ nazbierala na vrchu.
-
CELKOVÉ HODNOTENIE 3/5
Zachránila to konzistencia a OK cena, ale problémom je vysoký obsah soli. Do smoothie to musíš dávať opatrne, aby si z toho nemal slaný smoothie. Na lyžičke len tak ok, ale dve už sa zdajú prislané.
Recenzie mandľových masiel - ktoré je najlepšie?
Chýba tu nejaké? Daj nám vedieť v komentároch nižšie.
Nájdeš aj veľa iných typov masiel – ochutené najčastejšie kakaom, lieskovcové, kešu, mix orechov, orechy + kokos atď. Tieto nám ešte rukami neprešli, no keď ochutnáme, pridáme recenziu.
Samozrejme, hodnotenia sú založené na našej subjektívnej preferencii. Niekomu môže napríklad chutiť viac soli. Chce to skúšat a vybrať si podľa seba. Veríme, že tieto recenzie ale pomôžu s počiatočným rozhodovaním.