stúpa záujem o vegánstvo a práva zvierat. Koľko vzniká nových skupín, ktoré bojujú za práva zvierat a za zlepšenie ich životov v dnešnom svete. Čoraz častejšie sa stretávame s udalosťami, protestami alebo kampaňami, ktoré majú všetky jeden cieľ – znížiť či úplne odstrániť utrpenie zvierat. Zároveň je možné vidieť aj veľké množstvo spôsobov, ako sa o to jednotlivé skupiny snažia. Jeden spôsob je účinnejší ako iný, no je ťažké hneď vedieť, ktorý je ten najefektívnejší spôsob aktivizmu za práva zvierat. Na Vegan feste v Brne sme mali možnosť si vypočuť dve prednášky nabité práve takýmito informáciami, z ktorých vytiahneme to najužitočnejšie v tomto článku.

Jednalo sa o prednášky dlhoročného aktivistu Martina Ballucha, zakladateľa Rakúskeho VGT – Verein Gegen Tierfabriken (Spolok proti veľkochovom / fabrikám so zvieratami). Jeho začiatky s právami zvierat siahajú desiatky rokov dozadu, keď sa toto hnutie ešte len zrodilo v Anglicku. Z jeho prednášok je zrejmé, že toho zažil a podnikol veľa – cez priame akcie, protesty, blokády, oslobodenia až po vyjednávanie s politikmi – ktoré prispelo k tomu, že Rakúsko je krajina s najlepšími zákonmi na ochranu zvierat v EU (aj podľa zdroja 2 tu.)

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.
DSC07804 (Medium)Dale Carnegie a uplatniť ich v praxi. Zistiť, ako uvažuje tá druhá strana. Prečo robia, to čo robia a čo im to prináša. Či sa v tom dajú nájsť spoločné body – na ktorých sa zhodnete a budovať na nich. Neútočiť na nich spoza plota, ale snažiť sa s nimi viesť inteligentnú debatu. Využiť médiá v prospech tvojej kampane a myšlienky. Ak vystupuješ profesionálne, dávaš inteligentné argumenty namiesto nadávok, ponúkaš praktické riešenia a pýtaš sa inteligentné otázky, bude ťažšie ťa zasunúť pod koberec ako “menšinového extrémistu”.

Konfrontácia a radikálne kroky len do istej miery – pozor na bod zlomu.

DSC07813 (Medium)