vegáni asi 1-2% svetovej populácie. Dostaneme sa do pozície, kedy to bude 50%? Alebo viac?

Ako dlho?

Naša snaha o šírenie vegánstva a zavedenie ozajstných práv zvierat (nie nejakých maškarád na zamaskovanie skutočného utrpenia) je prirovnateľná k veľkému projektu. Máme svoj cieľ, vieme (zhruba) ako na to a prečo. Ale myslím, že nám chýba jedna dôležitá časť – termín, časový odhad. Nikto nám nevie povedať, ako dlho to potrvá, kedy je pravdepodobné, že dosiahneme nejaký výsledok? Každý projekt potrebuje nejaký časový odhad, nejaký termín. A tu sa nad tým chcem zamyslieť a ukončiť článok aspoň nejakým realistickým časovým odhadom a takisto poukázať na kroky a postupy, ktoré považujem za efektívne a nevyhnutné.
Pokrok v tomto smere bude pomalý, pomalší, ako si my vegáni vieme / chceme priznať. Nestane sa to za 20, 50 ani 100 rokov. Chce to viacero generácií, možno 4, možno viac. Ak si zoberieme jednu generáciu ako 50 rokov (aktívne roky života dospelého človeka, kedy ovplyvňuje okolie, nie detstvo, kedy mu to je jedno), tak to bude možno 200 rokov. Možno 100 rokov menej alebo viac, ale nebude to rýchla zmena. K tomu sa ešte vrátim z iného hľadiska nižšie – túto teóriu potvrdím faktami z histórie. (Pri tomto odhade samozrejme neberiem do úvahy iné faktory, ktoré budú hrať v našej budúcnosti rolu – napríklad ničenie životného prostredia, globálne otepľovanie a či sa tých 200 rokov vôbec dožijeme…).
Prečo až toľko času? Pretože staré zvyky zomierajú pomaly. A niečo, čo sa ľudstvu zakorenilo v kultúre a zvykoch, ako jedenie mäsa a zvieracích produktov, potrebuje veľmi veľa času, aby postupne vymrelo. A hlavne preto, že tento zvyk (zlozvyk?) nevymrie v prvom rade tým, že sa ľudia rozhodnú ho zmeniť, ale tým, že čoraz menej mladých ľudí, budúcich detí a deti ich detí, to už nebudú považovať za nutné, za samozrejmé. Bude to len jedna z volieb, ktoré majú.
Myslím, že drvivá väčšina z nás bola vychovaná tradične: „Papaj veľa mäsa a mlieka aby si bol silný. Klobásy sú zdravé, dajú ti svaly“. Keď to tu čítaš, predpokladám že si vegán, alebo ťa to zaujíma. Takže si spravil, alebo robíš ťažké rozhodnutie ísť proti tradične zaužívaným zvykom a skúšaš niečo nové, čo je tvojmu srdcu alebo zmýšľaniu bližšie. Za to ti ďakujem. Ale naši rodičia túto zmenu spravia ťažšie, ak vôbec. Nepozerajú sa na to z toho istého hľadiska. Takže čím staršia generácia, tým ťažšie sa je odlúčiť od tradičnej stravy a životného štýlu. A čím mladšia generácia, tým ľahšie je skúsiť si niečo nové, odčleniť sa od davu. Takisto majú mladšie generácie viacej možností. Kde naši rodičia nemali na výber veľa ovocia a zeleniny a iných zdravých jedál (bolo to hlavne pečivo, zemiaky, ryža, mäso, mlieko a vajcia), pretože vtedajší režim, sieť obchodov a výrobcovia, všetci podporovali tú istú myšlienku o jedení mäsa a mlieka, ktorú som spomenul už vyššie. Dnes je ale trh na prelome, objavuje sa stále viac a viac zdravších alternatív, viac možností z hľadiska ovocia a zeleniny a nové jedlá, ako napríklad sójové výrobky, vegánske reštaurácie.

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.
vyliezt z davu, odlisovat sa, hus medzi kackamizrušeniu otroctva. Zrušenie otroctva, ako myšlienka, sa zrodilo už niekedy v roku 900, vo forme zákonov, ktoré upravovali buď to status otrokov, alebo otroctvo zakázali. To vidíme aj dnes – zákony o právach zvierat sa upravujú (mnohé sú už vyše 50 rokov staré), vychádzajú nové. Hoci nie postačujúce, ale hýbe sa to tým správnym smerom. Myšlienka zrušenia otroctva bola vtedy tiež radikálna a spoločensky neprijateľná. Takisto ako sa dnes pozerajú ľudia na udelenie práv zvieratám. Medzi rokmi 900 a 1800 sa okolo otroctva zmenilo niekoľko vecí, ale stále sa nezrušilo. Zrušenie otroctva potom postupne prebiehalo po celom svete v priebehu 150 rokov – väčšina sveta zrušila otroctvo zhruba od roku 1800 do 1950, ale ťahalo sa to až do 2007 (Niger a Mauritánia až vtedy spravili otrokárstvo zločinom). Takže ak oslobodenie ľudí od zneužívania inými ľuďmi trvalo vyše 200 rokov aktívnych zmien (nepočítam skoré etapy 900 – 1800), tak zrušenie otroctva zvierat pre ľudí bude prinajlepšom trvať asi tak dlho. Hrá nám do karát iné zmýšľanie a vzdelanosť zákonodarcov a ľudí zapálených za práva zvierat, efektívnejšie formy komunikácie, lepšie spôsoby spájania ľudí z celého sveta. Takže sa to môže urýchliť, ale na druhej strane je proti nám ekonómia a veľké biznisy, ktoré sa profitov len tak ľahko nevzdajú.

 

O právach zvierat sa začalo diskutovať už v 17. storočí, no to boli len malé výkriky, tak ako malé kroky k zrušeniu otroctva v rokoch 900 až 1800. Vegánstvo a práva zvierat sa začali poriadne diskutovať niekedy v polovici 20. storočia. Ak sa budeme držať podobnej časovej línie, ako otroctvo, veľké zmeny sú pravdepodobné niekedy v 22. alebo 23. storočí, teda medzi rokmi 2100 – 2200.

 

smutny pohlad psika v klietkevegánstvo. Tu si prečítaš, ako začať s vegánstvom.
2. Pridaj sa ku komunitám vegánov a ochrancov práv zvierat, ako Vegan Slovakia, Vegan CZ & SK, Sloboda Zvierat a aktívne sa zapájaj do ich akcií, protestov, infostánkov a šírenia myšlienky vegánstva a práv zvierat.
3. Pridaj sa k medzinárodným kampaniam ako Stop Vivisekcii, Medzinárovné hnutie proti vivisekcii, PETA kampane a podmienkach
4. Nájdi si miestne akcie, ako napríklad tento protest proti zvieratám v cirkusoch v KE, ktorý organizuje naša Soňa :). Akcie zverejňujeme na Vegan Slovakia Facebooku.
5. Ak vidíš krutosť voči zvieratám vo svojom okolí, podnikni niečo (zorganizuj protest, petíciu, informuj médiá, Slobodu Zvierat alebo nás)
6. Ži tak, aby si bol vzorom ostatným, či už mladším generáciám, rovesníkom alebo starším – ukáž im svojím príkladom, že žiť bez spôsobovania utrpenia zvieratám je nielen možné, ale aj životu prospešné.
7. Môžeš sa takisto pridať k nám a písať články pre túto stránku
8. Navštív akcie ako Nedeľný Veget PO alebo KE, Vegánske Hody v BA a veľa ďalších, ktoré hádžeme na náš VeganSlovakia Facebook. Tam stretneš ľudí, ktorí zmýšľajú ako ty, možno prídeš k novým priateľom, nápadom, projektom alebo motivácii.
9. Vo svojim miestnych obchodoch si žiadaj viacej vegánskych produktov. Napíš supermarketom, že chceš viacej vegánskych produktov. Oni sledujú dopyt. Za čo im chce niekto zaplatiť, tak to dodajú, ak je dopyt dostatočný. Takto budú vegánske produkty na očiach všetkých a pomaličky ich ovplyvnia tiež.
10. Možno máš nejaké iné nápady – daj nám vedieť!

Páči sa? Zdieľaj:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin