Nie je to také ťažké – pozri si, čo vlastne vyvážená rastlinná strava pokrýva, vyraď si z jedálníčka mäso, mliečne produkty a vajcia.

Namiesto nich si nakúp veľa ovocia a zeleniny, orechov a ak chceš, nejaké náhrady za mäso, ako seitan alebo sóju.

Čo sa vyvárania týka, tak neboj – veľa receptov si nájdeš na internete, a v našej sekcii Recepty.

Veľmi odporúčam pozrieť si video od Gary Yourofsky (české titulky) o vegánstve, dokumentárny film Cowspiracy alebo Earthlings (odkaz sa často mení, takže skús hľadať v Youtube vyhľadávači), jeden z najlepších dokumentárnych filmov o veľkoprodukcii mäsa a mliečnych výrobkov. (Earthlings má aj české titulky dole v menu). Alebo túto prezentáciu plnú faktov o zdraví a prečo je neprirodzené jesť mäso, mlieko a vajcia. (české titulky)

Základ je poriadne sa poinformovať o tom, čo potrebuje tvoje telo a odkiaľ do získaš, potom niečo o varení a receptoch a zvyšok už pôjde sám.

V reštauráciách na Slovensku je niekedy ťažšie nájsť niečo bez syra, takže sa priprav, že budeš v reštikách jesť menej (čo ťa vyjde lacnejšie…) alebo že si budeš musieť požiadať a vysvetliť vegánske alternatívy tvojich jedál. Ako napríklad pizza bez syra, len s bohatšou zeleninovou oblohou. Najzdravšie pre teba ale je jesť surové potraviny, teda nevarenú zeleninu, ovocie a orechy, alebo si variť skvelé jedlá doma. Na našej mape môžeš nájsť reštaurácie a iné vegánske podniky v tvojom okolí.

Takže začni asi takto:

  1. Prečítaj si o tom, prečo sa dať na vegánstvo, nech máš na to dobrú motiváciu
  2. Prečítaj si Časté otázky ohľadom vegánstva
  3. Pozri si odporúčané videá od Gary Yourofsky, Cowspiracy, Earthlings alebo 101 dôvodov pre vegánstvo (všetky majú české titulky)
  4. Prečítaj si čo je vyvážená rastlinná strava, alebo si pozri naše letáky, kde nájdeš všetky dôležité informácie v jednoduchej forme
  5. Pozri si naše odporúčané čítanie a videá
  6. Všetky živočíšne produkty z chladničky dokonč alebo ich daruj (nevyhadzuj, už keď to zviera zomrelo, tak ho nezneuctime ešte viac vyhodením). Nakúp si rastlinnú stravu, nájdi si svoje obľúbené recepty a pusť sa do experimentovania.
  7. Prestaň nakupovať živočíšne produkty – kožu, vlnu a pod, prestaň podporovať priemysel so zvieratami – cirkusy, kde vystupujú zvieratá, ZOO a iné miesta, kde sú zvieratá väznené. Pokojne na to choď aj postupne – dnes prestaň jesť mäso, neskôr prestaň jesť vajcia či mliečne produkty, nemusíš to spraviť všetko naraz. Ak sa niekedy náhodou nevyhneš nejakému živočíšnemu produktu, nevadí – najdôležitejšia je tvoja dlhodobá motivácia prestať ich jesť.
  8. Prečítaj si dôležitý článok o vitamíne B12
  9. A samozrejme si pozri náš blog a články plné ďalších informácií.

Upozornenie – ak trpíš nejakou chorobou a iným zdravotným postihnutím, prejdi si to so svojím lekárom, pretože nepoznáme tvoju presnú situáciu, spôsob života či stravovania sa. Ale ak si zdravý a netrpíš nijakým nedostatkom vitamínov a živín, tak ti rastlinná strava pravdepodobne ešte zdravie zlepší :).

A hlavne – užívaj si nový zdravší pocit a vedomie toho, že svoje telo už viac neotravuješ tým, čo dnes je v živočíšnej strave. (nezdravé tuky, živočíšne proteíny, antibiotiká)