

,,Kultivované mäso je rovnaké ako tradičné mäso, takže je rovnako bezpečné a zdravé, potenciálne ešte viac.
Kultivované mäso sa vyrába v sterilnom prostredí. Na druhej strane bitúnky nie sú sterilné, a preto sú náchylnejšie na kontamináciu, ktorá v niektorých prípadoch vedie k ochoreniu potravín. Aj preto sa kultivované mäso nazýva aj “clean meat”.
Pri živočíšnej výrobe existuje tiež nadužívanie antibiotík a rastúce obavy z antimikrobiálnej rezistencie. Pri kultivovanom mäse tento problém mizne.
V niektorých častiach sveta sa hospodárskym zvieratám stále preventívne podávajú antibiotiká, aby sa udržali zdravé v kŕmnych dávkach, alebo aby sa podporil ich rast. Toto zneužívanie antibiotík spôsobuje vznik rezistencie na antibiotiká.
Vegan Protein Blend od Myprotein.sk

- Zjednodušene ide o proces, ktorý spočíva v odobraní malej čiastky kmeňového tkaniva určitému množstvu zvierat (bez usmrtenia), a následne rast a množenie ich buniek mimo tiel týchto zvierat, pričom svalové bunky sú pestované a rastú v prostredí, tzv. bioreaktore, ktoré by malo byť simuláciou prirodzeného prostredia pre rast svalov zvieraťa.
- Po dokončení tohto procesu sa vytvorené bunky umiestnia do tzv. gélu, ktorý je z 99% tvorený vodou, čo pomáha bunkám formovať tvar svalových vlákien. Vrodená tendencia svalových buniek ku kontrakcii spôsobuje, že tieto bunky sa začnú hromadiť, a prerastú do malého vlákna svalového tkaniva.

Meno Mark Post sme už spomínali vyššie.
- Firma tohto uznávaného muža pôsobí už niekoľko rokov a intenzívne pracujúci vedci neustále zdokonaľujú používané výrobné techniky. Poďme sa na túto firmu pozrieť bližšie.
- Postov výrobok sa oficiálne prvý krát objavil v roku 2013 v Londýne. Údajne šlo o prvý takto vyrobený hamburger vôbec.
- Cena výroby tohto produktu však predstavovala až 250 000 eur. To evidentne nie je cena, ktorú by ktokoľvek zaplatil za obed. Napriek tomu sa jeho výroba stretla so zaslúženým úspechom.
- Na svojej stránke táto firma uvádza, že dôvodom ich snahy je práve morálne a ekologické hľadisko, a tým si získali sympatie pretože súčasná situácia veľkochovov sa stala často konzultovaným a stále zväčšujúcim sa problémom nie len z morálneho hľadiska voči zvieratám, ale aj z ekologického hľadiska voči planéte a v neposlednom rade sa problém týka aj nášho zdravia a mäsa, ktorého súčasná podoba sa od pôvodných štandardov stále vzďaľuje.
Postova vízia teda má zahŕňať aj zdravšiu verziu mäsových výrobkov.
- Firma Mosa Meat oficiálne potvrdila, že v priebehu najbližších rokov (3-4) hodlá posunúť výrobky na trh v prijateľných cenách.
MEMPHIS MEATS
- Memphis Meats je spoločnosť zaoberajúca sa potravinárskou technológiou so sídlom v Berkeley v Kalifornii, ktorej cieľom je pestovať trvalo udržateľné pestované mäso.
- Spoločnosť založili Uma Valeti, Nicholas Genovese a Will Clem. Valeti, ktorý bol kardiológom a profesorom na Minnesotskej univerzite. Táto spoločnosť vznikla v roku 2015, a jedná sa o súkromnú spoločnosť.Ide o veľkú firmu ktorá si stihla získať svojich sponzorov a darí sa jej rásť. Výrobný proces sa rovná tomu, ktorý sme popisovali vyššie.
- Táto firma má taktiež za cieľ láskavejší prístup k prírode a zvieratám, priniesť ľuďom kompromisne no šetrne a čisto zhotovené mäso a podporiť tak všetky myšlienke o cruelty- free konzume.
- Výrobný proces údajne trvá niekoľko týždňov.
- Memphis Meats sa venuje výrobe viacerých druhov mäsa ( kuracie, kačacie, bravčové, aktuálne pracujú na ďalších…).
- Táto firma pracuje na americkom trhu, no jej cieľom je globálne dodávanie výrobkov a ich motivácia a sebavedomie naznačuje, že čoskoro sa ich misia stane realitou. Zaujímavé je aj oficiálne vyhlásenie, že ich cieľom je postupne úplne odstrániť zvieratá z výrobného procesu.
- Ďalším sympatickým cieľom tejto firmy je, že hodlajú priniesť kultivované mäso v cene, ktorá má byť porovnateľná a ideálne aj nižšia ako cena bežných mäsových výrobkov.
NEW HARVEST
Tento príjemný názov predstavuje inštitúciu, ktorá pôsobí už od roku 2004.
Ide presnejšie o výskumný ústav financovaný darcami, ktorý sa venuje oblasti bunkového poľnohospodárstva a zameriava sa na pokrok vo vedeckom výskume v oblasti pestovaných živočíšnych výrobkov. Zdôrazňuje rastúce environmentálne a etické obavy spojené s priemyselnou živočíšnou výrobou, čo je hlavným dôvodom jej pôsobenia.
Zaujímavé je, že nejde len o mäsové výrobky, ale celkovo živočíšnu výrobu čo zahŕňa aj vajcia a mlieko. Ich snaha a prieskumy smerujú stále vyššie, a ich ambície sú veľké.
Medzi ďalšie spoločnosti venujúce sa takejto výrobe patria napríklad Modern Meadow, Super Meat či Clara Foods a ďalšie.
Zhrnutie
Záujem venovať sa tejto výrobe je stále väčší. Vedci v tom vidia veľmi pozitívny prínos pre spoločnosť, dokonca prísľub možnosti úplnej náhrady mäsa takýmito výrobkami, no to sa už bavíme o ďalekej budúcnosti.Čiže ak si to zhrnieme, pestované mäso má v záujme priniesť benefity čo sa týka zdravia, zníženia chovov čo znamená obmedzenie trápenia zvierat a celkovo ekologicky priateľské výhody. Zároveň prináša prísľub prístupnosti do budúcnosti.
Čo vy? Ochutnali by ste takéto mäso a podporili by ste snahy týchto vedcov? Je vysoko pravdepodobné, že čoskoro sa vám naskytne možnosť.
Použité zdroje:
https://www.newfoodmagazine.com/article/117903/cultured-meat/
https://culturedbeef.org/what-cultured-meat