sa na to pozrieť zo širšieho hľadiska, vlastne z niekoľkých hľadísk.

Už niekoľkí ste nám písali s otázkou “Chcem začať žiť vegánskou filozofiou, no ak ja prestanem jesť živočíšne produkty, ostatní ľudia budú pokračovať ďalej, tak ako to ovplyvní životy zvierat?

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.
PETA, bežný človek skonzumuje okolo 200 zvierat ročne (nielen zje, ale ak kupuje aj kožu, tak prispieva k ich smrti a pod.). Z toho je asi 130 kreviet a podobných morských živočíchov, 40 rýb, 26 sliepok, pol prasaťa a desatina kravy. Tým, že prejdeš na vegánstvo teda ušetríš život a trápenie tomuto množstvu tvorov.

Vyšší dopyt po vegánskych produktoch

Zníženie dopytu po živočíšnych produktoch sa odzrkadlí vo zvýšení dopytu po vegánskych produktoch. Tvoje peniaze pôjdu do rúk ľuďom a firmám, ktorým záleží na zvieratách. V niektorých prípadoch to je kontroverzné – napríklad ak reštaurácia, ktorá predáva hlavne mäso – napríklad burgre, ponúka aj vegánsky burger. Tvoje peniaze použijú všeobecne na fungovanie celého biznisu, teda aj na nákup mäsa. Ale ich pomer sa zmení – kde predtým nakupovali 100% mäsové burgre, teraz budú nakupovať napr. 95% mäso a 5% vegánsky burger. Ak sa k tebe pridá niekto z okolia, tento pomer sa zasa zmení. Supermarkety budú mať dôvod zväčšovať svoje rastlinné / vegánske regály, školy a stravovacie zariadenia budú skôr či neskôr musieť vyhovieť aj tomuto životnému štýlu.

To isté platí pri kozmetike alebo oblečení – začneš nakupovať od ľudí, ktorí sú pripravení zmeniť svoj biznis k lepšiemu. Tí, ktorí nie sú pripravení sa takto prispôsobiť, budú zarábať menej a menej, a časom budú prinútení ak nie z vlastného morálneho rozhodnutia, tak z čisto ekonomického. A keď ide o to, či sa zvieratá zabíjajú pre priemysel alebo nie, tak je jedno, či ten dôvod je morálny alebo čisto ekonomický. Dôležité je, že sa nezabijú.

Čím vyšší dopyt po rastlinných alternatívach a vegánskych produktoch, tým vyššia výroba. Čím vyššia výroba, tým viac technológie a pokroku – čo bude mať za výsledok zefektívnenie výroby a zníženie cien. Vezmime si príklad mlieka dnes. Rastlinné je drahšie ako živočíšne. Má to viacero dôvodov, medzi hlavné patria tieto dva:

  • rastlinné produkty – mlieka, sú novinkou na trhu, čo automaticky znamená vyššia cena. Je ich menej, čo tiež odôvodňuje vyššiu cenu (z hľadiska jedinečnosti – “niche product”, a z hľadiska nákladov na výrobu)
  • živočíšne mlieka sa vyrábajú už dlho a výroba sa zefektívnila (na úkor zvierat), preto sú náklady nižšie. Ďalej veľkú rolu v cene mlieka hrajú štátne a EU dotácie. Ešte sme nepočuli o takejto podpore pre rastlinné mlieka. Dôvodom je aj to, že živočíšne výrobky sú tak zakorenené do systému, že ich otázka nie je len ekonomická ale aj politická. Keď sa rastlinné mlieko stane aj politickou otázkou, to bude veľký obrat k lepšiemu pre zvieratá na celom svete.

Reťazová reakcia – vegánstvo a tvoje okoliebe the change you wish to see in the world

Takže neboj, tvoj krok k vegánstvu má oveľa väčší dopad, ako sa na prvý pohľad môže vzdať :).

Páči sa? Zdieľaj:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin