Pridávame sa k OZ Vegánske Hody a ich čerstvej kampani za zvýhodnenú daň na ovocie a zeleninu a potraviny rastlinného pôvodu. Je to dobrý krok k odstráneniu bariér k pozitívnym zmenám v životoch ľudí a rozhodovania aké produkty si kúpiť – či živočíšne, ktoré majú najsilnejší a najhorší dopad na životné prostredie, alebo rastlinné, ktoré okrem oveľa nižšieho dopadu aj ušetria životy a utrpenie miliárd tvorov. Viac o kampani už slovami jej autorov:

Začína sa kampaň za zvýhodnenú DPH na ovocie a zeleninu

Od stredy 3. februára spúšťa OZ VEGÁNSKE HODY kampaň na podporu zníženia DPH na ovocie, zeleninu a potraviny rastlinného pôvodu. Zároveň požaduje zrušenie zvýhodnenej sadzby na mäso a živočíšne výrobky. Súčasťou kampane bude aj petícia, ktorú môžu ľudia podpísať online na stránke združenia alebo osobne na vybraných miestach.

Petícia je reakciou na opatrenie vládnej strany Smer, ktoré je v rozpore s odporúčaniami odborníkov a skúsenosťami vyspelých krajín Európy. Od 1. januára totiž vstúpili do platnosti úpravy výšky DPH, ktoré na návrh tejto strany schválila NR SR koncom roka 2015. Tieto úpravy stanovili zníženú sadzbu DPH vo výške 10% na vybrané potraviny, medzi ktorými sa vyskytuje takmer výhradne iba mäso a živočíšne výrobky. Takéto opatrenia v minulosti skúšali aj v zahraničí, avšak napríklad Nemecko sa rozhodlo od tohto kroku upustiť a zvýhodnenú daň zrušiť. Priklonili sa naopak na stranu výraznejšej regulácie živočíšnej výroby a jej dopadov na životné prostredie, či prísnejšie kontroly hospodárenia s odpadom živočíšnej výroby. K podobnému záveru dospeli vo Švédsku. Tam sa na základe vedeckých štúdií začali zaoberať dokonca zvýšením daňového zaťaženia mäsa, kvôli jeho závažným dopadom na životné prostredie.

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.

Živočíšna výroba je dnes jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia a vody, hlavným dôvodom výrubu pralesov a kolosálnym spotrebiteľom vody. Aj pre tieto dôvody sa viacerí vedci a vedkyne zhodujú v tom, že bez zníženia spotreby živočíšnych výrobkov nebude možné zastaviť klimatické zmeny a ich devastujúce dôsledky. OSN napríklad varovala, že pokiaľ nedôjde k výraznej zmene v stravovacích návykoch, nevyhneme sa drastickým následkom. Tie by znamenali – okrem nedostatku potravín pre svetovú populáciu – aj zničenie pôvodných biotopov, zvyšovanie hladiny oceánov, či kolaps oceánskych ekosystémov. To všetko v horizonte najbližších dekád.

Kampaň má tak za cieľ dosiahnuť zníženie sadzby DPH na potraviny rastlinného pôvodu a zrušenie zvýhodnenej sadzby DPH na potraviny živočíšneho pôvodu. Tieto legislatívne zmeny by tak znamenali zvýhodnenie udržateľného stravovania a naopak adekvátnejšie daňové zaťaženie pre výrobky priťažujúce životnému prostrediu. Kampaň pripravuje OZ VEGÁNSKE HODY, ktoré sa venuje propagácii udržateľného a ohľaduplného stravovania a oslobodenia zvierat.

Petíciu, ktorá je súčasťou kampane, môžete podpísať online na stránke www.veganskehody.sk.

12656054_1689310278020982_1390065492_o