Ži príkladom

Každý vegán alebo aktivista za práva zvierat je vlastne hovorcom za všetkých vegánov a aktivistov za práva zvierat. Si ako taká reklama na tento prístup k životu. Je potrebné si to uvedomiť a žiť tak, aby ostatných nevegánov tvoj život inšpiroval, zaujal a neodstrašil. Vegán, ktorý má zdravý životný štýl, vyzerá zdravo a je spoločenský a príjemný, na otázky odpovedá pozitívne a informovane, má oveľa lepší dopad na svoje okolie, a šance ľudí inšpirovať, ako vegán, ktorý zo seba spraví vyvrheľa alebo obeť, opovrhuje ľuďmi, ktorí nie sú vegáni a takisto sa neinformuje dostatočne o vyváženej vegánskej strave, takže vyzerá chudo a nezdravo. Pre koho to robíme? Nie pre seba, pre zvieratá, tak je potrebné sa trochu posnažiť, aby sme už len svojim životom ľuďom ukázali, že vegánstvo prospeje ako zvieratám, tak nám a svetu okolo nás.

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.
rozdáva letáky, niekto o tom píše a šíri osvetu, niekto to rieši oficiálne na ministerstvách, niekto sa vláme do fariem a oslobodí trpiace zvieratá, niekto si dá vypáliť do kože značenie, akým značia kravy na jatkách aby upozornil na zlú situáciu zvierat vo svete. Spôsobov je toľko, koľko je ľudí. A to je dobré, pretože každý spôsob si nájde fanúšikov a záujem iných ľudí, iné médiá a priláka pozornosť svojím spôsobom.

Ale jedna vec by mala prevládať pri každom prístupe k aktivizmu – pozitivizmus. Nemyslím to z hľadiska toho, či si optimista či pesimista, ale z hľadiska prístupu k ľuďom. Áno, robíme to pre zvieratá, ale zmenu dosiahneme len ovplyvňovaním ľudí. A každý dobrý marketér ti povie, že agresivitou sa zmena dosiahne len ťažko. Stojí veľa práce a peňazí, aby marketér napríklad presvedčil ľudí, aby zmenili značku cereálií, ktoré ráno jedia, a to všetko je pozitívnym a neagresívnym prístupom. Tak ak žiadame zmenu kompletného jedálnička a pohľadu na zvieratá, tak tu budeme potrebovať ešte pozitívnejší prístup.

Je dobré poukázať na utrpenie zvierat, ale nie ľudí z toho obviňovať. Málokto sa ráno zobudí a povie si “ako dnes prispejem k utrpeniu zvierat?”. Nie. Ľudia jedia mäso, nosia kožušiny atď zo zvyku, z toho, že to robia ľudia okolo nich, že to je normálne, súčasť ich kultúry. Ak ich obviníme z prispievania k utrpeniu zvierat, tak dosiahneme najskôr to, že zapnú defenzívu a ešte ich v tom utvrdíme. Ale s pozitívnym prístupom, keď nevegánov vidíme ako ľudí, ktorí ešte nevedia, že je aj iná možnosť, bez utrpenia, máme oveľa väčšiu šancu získať ich pozornosť.

Vegan Protein Blend od Myprotein.sk
ako dobre obhajovat prava zvieratzdravšie a o nič drahšie. A keď poznáš ľudí v okolí, ktorí sú vegáni, tak na nich poukáž, alebo na známe osobnosti, ktoré podporujú práva zvierat.

Ľuďom záleží v prvom rade na ľuďoch

U vegánov to možno neplatí, robia veľa pre zvieratá zo súcitu k nim. Ale väčšina spoločnosti sa zaujíma o potreby ľudí v prvom rade, všetko ostatné je druhoradé. Tak si zisti, ako to vidí daná osoba / skupina ľudí, s ktorou komunikuješ. Ak im záleží na zvieratách, tak sa tomu prispôsob, poukáž na to, ako vegánstvo zlepší situáciu zvierat. Ale ak im záleží na ľuďoch, tak sa sústreď na ďalšie výhody vegánstva – zdravie, pozitívny dopad na životné prostredie.

Nájdi spojenie medzi kauzami týkajúcimi sa ľudí, s kauzami týkajúcimi sa práv zvierat a dosiahneš viac pre zvieratá.

Prijmi ľudí k tomu, aby povedali “Áno” na začiatku

Začni pozitívne a dostaň ľudí k tomu, aby povedali “Áno” hneď na začiatku debaty, prednášky a pod. Napríklad, začni svoju prednášku otázkou “Chceli by ste žiť v lepšom svete?”. Takto budete mať od začiatku konsenzus (spoločný súhlas), ktorý udrží celú debatu v pozitívnej nálade a dá ľuďom väčší dôvod s tebou súhlasiť.

 

Máš ďalšie nápady, ako byť lepším advokátom práv zvierat? Hoď ich do komentárov!

 

Čerpal som (nielen) z týchto zdrojov, ktoré zároveň odporúčam:

How to do Animal Rights (PDF zdarma)

Effective Advocacy: Planning for success (PDF zdarma od PETA)

Uncaged: Top Activists Share Their Wisdom on Effective Farm Animal Advocacy

Striking at the roots: A practical guide to animal activism

 

–Lukáš

 

 

 

Páči sa? Zdieľaj:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin