Cieľom tohto článku je dať ti fakty a ukázať, že vegánstvo neznamená vysoké náklady na stravu a neodskakuje ďaleko od nákladov pri jedení mäsa a iných živočíšnych produktov. Strávil som veľa času hľadaním zdrojov cien jedál, porovnávaním, výpočtami (hodiny nad tabuľkou v Exceli… čo ako správny šprt, som si aj vychutnal 🙂 ) a tu ti to zhrniem. Zaujímavé výsledky, ktoré prekvapili v niektorých prípadoch aj mňa.

Začnem rovno tým najdôležitejším:

Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.

Náklady vegána na stravu na mesiac sú o trochu nižšie, ako náklady nevegána. Kedže sa jedná o odhady, tak je ten malý rozdiel nepodstatný, hlavné je to, že tam veľký rozdiel nie je.

Výsledky

Mix stravy je iný u vegánov a nevegánov, ale cenovo to na mesiac vyjde zhruba takisto. 

kolko stoji veganstvo

Moja analýza je postavená na priemeroch (kde dostupné) a odhadoch z vlastného života, takže nečakaj, že to bude podobné tvojim nákladom. Takisto som vynechal veľa špeciálnych potravín a snažil sa držať len základných potravín, bez ktorých sa vegán alebo nevegán nezaobíde. Zdroje mojich dát sú na konci článku.

Dôležité je to porovnanie a či je tam veľký rozdiel, nie drobnosti, či niekto minie o 3 EUR viac na nejakú položku.

 

To, čo minú nevegáni na mäso, mliečne výrobky a vajcia, minú vegáni na viac zeleniny, ovocia a veci ako sójové mlieko a orechy.

Vegánska strava je jednoduchá – ovocie, zelenina, strukoviny, orechy, nejaký doplnok (B12), možno sójové mlieko alebo tofu.

Kde sa ľudia pletú, je to, že pod vegánstvo hodia aj nákupné zvyky, ktoré s vegánstvom nesúvisia – BIO produkty, superjedlá (kokosový olej, morské riasy, kadejaké prášky z neobvyklých korienkov a podobne) a veľa suplementov – ktoré sú automaticky drahšie. Takže ak niekto je mäso a kupuje to bežné, lacné (plné antibiotík, rastových hormónov…) a nekupuje BIO potraviny, tak ak prejde na vegánstvo, mal by pokračovať v kupovaní štandartných (nie BIO) produktov, aby videl ozajstný cenový rozdiel (porovnával jablká s jablkami). Väčšina ľudí ale pri vegánstve zistí aj iné veci, začnú sa zaujímať viac o svoje zdravie a tak začnú kupovať viac BIO a iných zdravších produktov, takže je to ich voľba, že to stojí trochu viac. Keby sa takto zaujímali o svoje zdravie pri jedení mäsa, vyšlo by ich to ešte viac.

O tom ale vegánstvo nie je. Či niekto je BIO, nemá s vegánstvom nič spoločné – aj nevegáni jedia BIO, kupujú si tzv. superjedlá a míňajú viac na “kvalitnejšie” mäso (teda ktoré má trochu menej chemikálií a antibiotík, ako tá lacná alternatíva, alebo zviera má lepšiu stravu a viac priestoru, predtým ako ho aj tak zabijú – viac o tom v článku o právach zvierat).

Takže ak sa chceš stať vegánom a nechceš mínať veľa, tak sa drž základných potravín, ktoré sme spomenuli v článku o zdravej rastlinnej strave. Takto ťa to nebude stáť o nič viac, možno menej, ako jedenie mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. Ak už aj teraz kupuješ BIO, tak predpokladám, že budeš aj ako vegán, takže sa ti zmení len mix potravín, ale nie ceny. A kupovanie superjedál je len na tebe – tie telu prospievajú ale sú skôr luxusom, ako nutnosťou.

Dôležitým bodom, na ktorý ale nesmieme zabudnúť, sú sekundárne náklady, ako napríklad náklady na liečbu obezity a chorôb spôsobených obezitou (u nevegánov – ťažko nájdeš obézneho vegána), srdcovo-cievnych chorôb, spôsobených nezdravou stravou (oveľa vyšší výskyt u nevegánov, ako u vegánov), liečbu rakovín alebo náklady na zubárov.

To najdôležitejšie nakoniec – ako vegán minieš na stravu zhruba to isté, ako nevegán (alebo ak chceš, tak trošku viac), ale:

  • ušetríš takto utrpenie tisícom zvierat
  • zlepšíš si zdravie (fyzické a psychické)
  • vyhneš sa niektorým zdravotným problémom
  • prestaneš prispievať k zhoršovaniu životného prostredia (veľkochov zvierat na zabitie je jedným z najväčších znečisťovateľov)

Vegánstvo má malý dopad na tvoje financie, veľký dopad na tvoj život, naše prostredie a život tisícov tvorov, ktoré ušetríš od utrpenia.

 

Metóda analýzy

Získal som si priemerné ceny výrobkov a surovín v bežnom nákupnom košíku (zdroje som uviedol na konci článku) a takisto priemernú spotrebu na jednu osobu na mesiac. Kde dáta chýbali, doplnil som to z vlastnej skúsenosti. Potom som vypočítal odhadovanú cenu na stravu pre vegána a nevegána odhadom približnej konzumácie ktorých výrobkov ako vegán a nevegán. Niekoľko rokov dozadu som jedol všetko, takže mám prehľad zhruba čo kto zje.

Tieto som potom kategorizoval do skupín ako mäso, mliečne výrobky, zelenina, ovocie a podobne.

Moje výpočty, zdroje a tabuľky ohľadom nákladov vegána a nevegána si môžeš pozrieť v tomto zdieľanom súbore. Ak nájdeš niečo, čo nesedí, daj mi vedieť.

 

Zdroje cien a spotreby:

Vývoj priemernych cien potravin na SK

Tesco Online

Štatistický Úrad SR – priemerné ceny

Štatistický Úrad SR – priemerná spotreba