Čo skrýva výroba vajec

posted in: Práva Zvierat, Vegánstvo | 6

Tak ako pri mliekárenskom priemysle, aj tu často dostávame otázky typu “A čo vajíčka, zvieratá predsa nezomierajú na ich produkciu?”. Pravda je ale iná, rád by som ti priblížil jej reality v tomto článku.

Takisto ako pri masovej produkcii mlieka, aj pri masovej produkcii vajec, zvieratá trpia. Už len preto, že je to priemysel, kde ide len o zisk a obrat, a znižovanie nákladov. Takže si buď istý, že na práva zvierat a ich dobrý život sa veľa peňazí nezvýši. 

Najprv si pozri toto video každodennej reality nosníc:

A teraz si prečítaj niekoľko drsných faktov o ich živote:

nosnice v klietke

Sliepky chované na vajcia prežijú vo väčšine prípadov celý život v klietkach, ktoré im ledva dajú priestor na státie a otočenie. Zhruba veľkosť A4 papiera. Nemôžu poriadne roztiahnuť krídla alebo vystrieť hlavu. Predstav si ako sa tá sliepka cíti, keď od prírody je stvorená na chodenie hore dole, prehrabávanie a hľadanie potravy voľne v otvorenom priestranstve. A navyše, ich podlaha je drôtená, aby výkaly padali preč (čo funguje len do istej miery a sliepky veľakrát žijú vo výkaloch a dýchajú ich). Predstav si celý život stáť na železných drôtoch…

 

orezavanie zobakov sliepok

Orezávajú im zobáky, aby sa neďobali. Odstrihne sa im kus zobáku a niekedy sa ešte “zataví” horúcim železom. Keďže sa to vykonáva vo veľkom, mašinami a rýchlo, samozrejme, že sa nedbá na ich bolesť a strach. A aj keď sa zlepšia spôsoby, akými sa to robí – je to choré. Odrezávať zvieraťu časť tela, ktorou sa živí, aby sa nám nepoškodil “ekonomický kapitál”? Žiaden spôsob, akokoľvek bezbolestný a efektívny, to neospravedlňuje.

Mnoho nosníc trpí osteoporózou z nedostatku pohybu a vápnika, čo má na svedomí neprirodzene vysoká produkcia vajec. Jednou z metód na zvýšenie produkcie vajec je umelé osvetlenie – vytvára sa dlhší alebo častejší “deň”, alebo drastickejšie odobratie jedla na 2 dni – šok a stres spôsobí, že sliepky znášajú vajcia skôr.

Kohútiky sú hneď po vyliahnutí udusené plynom alebo zaživa pomleté. Sú pre výrobu vajec a tento priemysel len odpadpretože nenosia vajíčka. Pozri si toto video z ich krutej reality. Ide o státisíce kohútikov denne.

Tieto praktiky (plyn, orezávanie zobákov alebo mletie zaživa) sú štandartom pre výrobu vajec, či už je to biochov, podstielkový chov a všetky iné “maškarády”. Sliepky sú stále využité len ako kapitál a prvoradá je vysoká produkcia. A keď ich produkcia klesne, tak sú odhodené a zabité.

A čo vajcia z biochovov alebo podstielkových chovov?

Ako som ich už nazval, sú to skôr maškarády. To, že sliepky trpia, kohútiky sa zabíjajú, sliepky nemôžu žiť svoj prirodzený život a režú sa im zobáky je stále platné aj pri týchto chovoch.

Taký podstielkový chov len znamená, že tisíce sliepok sú natlačené na slame, namiesto drôtených klietok. Niečo ako brojlerový chov. Stále ale nevidia slnko a sú v masívnych halách.

A nakoniec sú tieto alternatívy len maličkou časťou tohto priemyslu, drvivá väčšina vajec stále pochádza z toho najhoršieho typu, pretože sú najlacnejšie.

–Lukáš

Follow Lukas:

Cestovateľ, podnikavec a milovník zvierat. Zanechal som skvelú kariéru v Londýne, aby som mohol žiť život bližší mojim ozajstným hodnotám. Od 2012 cestujem po svete, propagujem vegánstvo a žijem si slobodne - po svojom, kdekoľvek. viac na www.posveteposvojom.com

 • Pingback: Krutá realita zvierat v zábavnom priemysle | O Vegánstve, súcite, zdraví a právach zvierat()

 • henrieta nela

  Čo sme to za ludia? Ako mozu nechat takto zvierata trpiet? Veru ludia maju srdce, no len maloktori maju ludske srdce.
  Ved to zviera je nám tak podobne, ma srdce, cítí bolest, tak preco im to robia? A pokusy, preco sa to este nezastavilo? Kedy sa to zastaví, ked umru vsetky zvierata, moji priatelia?
  Prajem vsetkym ludom, ktori tyraju zvierata aby sa im to raz vrátilo! Ked dokážu nevinnej sliepocke odrezat zobák, nech tymto ludom odrezu prsty!!!

  • Ahoj Henrieta,

   nanestastie je dnesny svet taky. Pocas evolucie ludstva sme si nejako osvojili vsetko okolo nas, aj ostatne tvory, a narabame s nimi, akoby tu boli pre nas.

   Ale meni sa to pomaly. Nie je to rychly proces, tisice rokov zneuzivania zvierat sa nedaju zmenit behom niekolkych rokov, ale pomaly mozme prispiet k vzdelavaniu ludi okolo nas a zmene verejnej mienky a pohladu na zvierata. Je cas na to, aby sme, ako tie inteligentne stvorenia za ktore sa povazujeme, takto aj konali – a ostatne tvory chranili, nie vyuzivali.

 • Naty

  Zdravím 🙂
  Zaujímal by ma Váš názor na domáci chov sliepok. Napríklad moja starká žije na dedine a chová 6 sliepočiek,poctivo sa o ne stará,kŕmi ich,môžu si behať a ďobkať koľko chcú. Uznávam,že predsa len nemajú neobmedzený priestor,ale pokiaľ ich chová len za účelom získavania vajec,je to tiež taký hriech?
  ďakujem za skorú odpoveď 🙂

  • Ahoj Naty,

   vdaka za komentar, je to dobra otazka.

   Z hladiska prav zvierat s tym nevidim problem – sliepocky maju dobry zivot, ochranu a predpokladam, ze ich neskor nezabije (ked prestanu nosit vajcia). Takze ak sa niekto stara o sliepky takto, a rozhodne sa zjest ich vajicka (neoplodnene, nie tie, na ktorych sedia), tak to neovplyvnuje nici zivot, len tej danej osoby.

   Su tu argumenty ako – nie je to prirodzene, vajicko je menstruacia sliepky, obsahuje vela cholesterolu a pod, ale tieto faktory nezasahuju do prav zvierat, takze z mojho hladiska nie su take dolezite a nechavam to na kazdeho individualne rozhodnutie.

   Ale akonahle zacne jedenie vajec zasahovat do zivota sliepok – velkochov, drzanie v klietke nech kladu viac, zabitie, ked klesne produkcia a pod, tak potom to uz nie je moralne spravne.

   Kym si clovek uvedomi tento rozdiel, tak je to dobre. Ale je tu riziko, ze ludia si povedia – no ked je ok jest taketo vajcia, tak potom aj z obchodu su dobre (pretoze to utrpenie za nimi nevidia). Takze im to je potrebne poriadne vysvetlit.

   Maj sa,
   Lukas

 • Pingback: Ku dňu zvierat si skús vegánstvo na týždeň + ZĽAVY PRE LEPŠÍ ŠTART - Vegánstvo - pre lepšiu budúcnosť()