Odhadované percento vegánov v jednotlivých krajinách sveta

posted in: Vegánstvo | 4

Nedávno som spravil prieskum a dal dokopy štatistiky z rôznych zdrojov ohľadom percenta vegetariánov v jednotlivých krajinách sveta. Teraz som sa pohral s ďalšími štatistikami ohľadom vegánstva, ktorých je ale menej a hlavne len pre niekoľko krajín. Ale na základe získaných štatistík som spravil odhad pre ostatné krajiny. Tak nech sa páči, pozri si koľko vegánov je odhadovaných ku koncu 2013 v jednotlivých krajinách sveta.

Interaktívnu mapu si pozri na TargetMap alebo kliknutím na tento obrázok:

kolko je veganov v krajinach

Dobré správy sú, že je to stúpajúci trend (nie podľa mojich čísel, lebo toto je prvýkrát, čo to robím, takže to nemám s čím porovnať, ale podľa vyjadrení jednotlivých reportov, ktoré som použil).

Na Slovensku je asi 0.4% vegánov, čiže niečo vyše 21000 ľudí. Každý vegán (žijúci v rozvinutých krajinách) ušetrí od smrti a utrpenia asi 200 zvierat ročne. Takže Slovenskí vegáni ušetria život asi 4 200 000 (4 miliónom a 200 tisícom) zvierat ročne… Toto je neskutočne vysoké číslo a je skvelé, že toľko zvierat nemusí trpieť. Ale takisto je to zatiaľ len maličká časť globálnej produkcie – vyše 60 biliónov zvierat ročne.

Ak máš spoľahlivejšie zdroje alebo iné informácie, daj nám vedieť!

Postup – počet vegánov v porovnaní s počtom vegetariánov v krajinách ako Spojené štáty, Anglicko alebo iné Európske krajiny je zhruba 20% vegánov oproti vegetariánom. (Ak tam je 100 vegetariánov, tak tam je zhruba 20 vegánov). Keďže som zozbieral štatistiky ohľadom percenta vegetariánov, tak som použil tento 20% odhad a vypočítal tak odhadované percento vegánov pre tie isté krajiny. Nebude to presné, ale dá nám to aspoň nejaký obraz toho ako to vo svete je. Overil som si moje odhady s krajinami, kde sa dajú nájsť nejaké štatistiky ohľadom vegánstva, a čísla sú si celkom podobné.

Zdroje na potvrdenie môjho odhadu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism_by_country

http://www.imaner.net/panel/statistics.htm#reveal

http://en.wikipedia.org/wiki/Veganism#Demographics

http://www.gallup.com/poll/156215/consider-themselves-vegetarians.aspx

Follow Lukas:

Cestovateľ, podnikavec a milovník zvierat. Zanechal som skvelú kariéru v Londýne, aby som mohol žiť život bližší mojim ozajstným hodnotám. Od 2012 cestujem po svete, propagujem vegánstvo a žijem si slobodne - po svojom, kdekoľvek. viac na www.posveteposvojom.com