B12 – Brať či nebrať? Brať….

Vitamín B12 je chytľavou témou pre vegánov a nevegánov. Dá sa získať bez suplementov, len zo zeleniny a obohateného rastlinného mlieka alebo cereálií? Alebo potrebujeme suplement?

Krátka odpoveď je – 

Je lepšie si vitamín B12 doplniť suplementom, ako riskovať komplikácie neskôr.

Je to detailne rorpísané na tejto stránke:

http://vitaminb12bereteho.wordpress.com/

  • dôvody prečo brať supplement B12
  • odporúčané dávky B12
  • príznaky nedostatku B12

V krátkosti, je to tak, že B12 si telo nevie vytvoriť, len získať z potravy. V minulosti ľudia (ešte v jaskyniach) získavali B12 z baktérií na povrchu ovocia a zeleniny, z výkalov a hmyzu, ktorý zjedli vedome alebo nevedome so zeleninou.

Dnes je ale naša zelenina a ovocie chemicky postrekovaná a priemyselne umývaná, takže neobsahuje dostatočné množstvo vitamínu B12. Výkaly sa tak skoro jesť nechystáme… (ale pre zaujímavosť, taká gorila a iné opice s váhou vyššou alebo porovnateľnou s ľudskou, ktoré nejedia mäso, B12 získavajú aj takto).

Nie je potvrdené, či náhradné zdroje B12, ako spirulina alebo iné morské riasy, obsahujú dostatok, a takisto ten pravý typ vitamínu B12.

Nedostatok vitamínu B12 sa nemusí prejaviť dlho (roky) ale potom, keď sa prejaví, môžu byť dôsledky veľmi vážne. O príznakoch nedostatku vitamínu B12 sa dočítaš na vyššie spomínanej stránke.

Keďže B12 suplementy sa dajú ľahko kúpiť, ako napríklad v e-shope www.biocare.sk, a tieto suplementy sú pripravené vo väčšine prípadoch z baktérií (čiže nie zo zvierat), tak nie je dôvod, prečo telu nedožičať dostatok B12 týmto spôsobom.

Čiže, čo sa vitamínu B12 týka, tak radšej istota teraz – doplniť si ho supplementom, ako ľudovať neskôr.

Odporúčané čítanie:

http://vitaminb12bereteho.wordpress.com/

http://veganhealth.org/articles/everyvegan – čo by mal každý vegán vedieť o B12 (anglicky)

http://nutritionfacts.org/index.php?s=B12 – videá a články o B12ke a rastlinnej strave (anglicky)

 

–Lukáš

Follow Lukas:
Cestovateľ, podnikavec a milovník zvierat. Zanechal som skvelú kariéru v Londýne, aby som mohol žiť život bližší mojim ozajstným hodnotám. Od 2012 cestujem po svete, propagujem vegánstvo a žijem si slobodne - po svojom, kdekoľvek. viac na www.posveteposvojom.com