Prečo si vyskúšať vegánstvo?
Za hlavné dôvody považujeme tri hľadiská – morálne, ekologické a zdravotné. Detailnejšie je to popísané v článku Prečo vegánstvo?, no zhrnieme to tu.
Nemusíš ísť na 100%. Najdôležitejší krok je uvedomenie si, že je to ten správny krok a začať znižovať spotrebu živočíšnych produktov ako najlepšie vieš. Časom objavíš širokú škálu vegánskych jedál, alternatívy k mäsu či mlieku, pocítiš pozitívne zmeny na váhe alebo ľahkosť po jedle. Je to každého osobná voľba – TY vieš, do akej miery vieš obmedziť živočíšne produkty tak, aby to bolo dlhodobo udržateľné. Ak si občas dáš domáce vajíčko, med či nejakú konzervu, no na väčšinu času znížiš spotrebu mäsa či mlieka, tak už robíš veľa pre seba, zvieratá a planétu.
Môžeš začať od mäsa – vegetariánstvo. Alebo si daj mäso len raz týždenne. Ak takto vydržíš celý život, bude to lepšie ako keď skúsiš so všetkým prestať naraz a časom sa vrátiš do starých chodníčkov.
Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.Skús a uvidíš 😉
Morálne hľadisko
Pod morálnym hľadiskom myslíme náš súcit. Ľudia majú vrodený súcit k trpiacim tvorom, určite sa ťa dotkne pohľad na zviera, ktoré trpí. Nechceš mu spôsobovať bolesť tvojím pričinením. Najväčšie množstvo zvierat ale trpí hlavne kvôli ľuďom – trpia v živočíšnom priemysle, kde ich využívame na potravu, oblečenie a ďalšie materiály. Ako to už hovorí názov – je to priemysel. V priemysle sa nehľadí na zvieratá a ich životy – oni sú len kapitál, či vstupy, ktoré tvoria výstupy, z ktorých je profit. Znižovanie nákladov v priemysle znamená zhoršovanie podmienok života zvierat. Už vieme, že čo sa deje v zákulisí živočíšneho priemyslu je tvrdo potláčané a skrývané, aby sa verejnosť nepobúrila. Pozri si detaily mäsového, mliekarenského, vajcového alebo zábavného priemyslu.
Riešenie je pritom jednoduché – živočíšne produkty už vieme efektívne nahradiť rastlinnými – či je to potrava, oblečenie alebo iné materiály. Sú aj rovnako kvalitné alebo chutné. A čo sa týka stravy, tak zväčša aj zdravšie (existuje aj rastlinný junk food…).
Ostáva teda morálna dilema: Vieme, že živočíšny priemysel je krutý. Vieme, že tieto produkty nepotrebujeme, ich konzum je len zvykom alebo luxusom. Tak načo tento priemysel a zabíjanie miliárd tvorov ročne podporovať našimi peniazmi – každým nákupom v obchode?
Ekologické hľadisko
Pod ekologickým hľadiskom myslíme dopad živočíšneho priemyslu na životné prostredie. Je už všeobecne známe, že tento priemysel ničí životné prostredie viac, ako všetka doprava sveta. Je číslo 1 na rebríčku ničiteľov životného prostredia. Napríklad:
- obrovská spotreba vody na chov zvierat, ale aj na pestovanie ich potravy (viac ako polovica pitnej vody v US alebo 29% pitnej vody sveta)
- obrovská potreba pôdy na pestovanie potravy zvierat alebo ich držanie – 45% suchozemskej pôdy pokrýva dobytok
- obrovská neefektívnnosť – krmíme kravy tisíckami litrov vody a tonami potravy, aby sme dostali niekoľko kíl mäsa. Až 6 krát viac potravy dáme zvieratám, ako by stačilo ak by sme to produkovali pre seba
- milióny kráv produkujú jeden z najhorších skleníkových plynov – metán
- miliardy zvierat produkujú obrovské množstvo výkalov, ktoré znečisťujú podzemné a morské vody
- amazonský prales sa rúbe za účelom chovu zvierat alebo pestovania ich potravy.
Dôvodov je oveľa viac – konkrétne čísla a ďalšie dôvody si pozri v sekcii Fakty.
Zdravotné hľadisko
Pod zdravotným hľadiskom myslíme dopad živočíšnej stravy na naše zdravie. Výskumy potvrdzujú (Anglické NHS, Americké USDA, Harvard a iné oficiálne / vládne organizácie), že živočíšne produkty, hoci obsahujú potrebné živiny, obsahujú aj veľa nepotrebnýchantibiotík, tukov či iných látok, ktoré spôsobujú medzi inými – srdcovo-cievne ochorenia, obezitu alebo zvyšujú riziko rakovinových ochorení. A zároveň potvrdzujú, že vyvážená vegánska strava je plnohodnotná, poskytne telu všetko čo potrebuje na správne fungovanie a má aj pozitívny dopad na spomínané choroby – srdcovo-cievne, diabetes typu 2, obezita alebo znižovanie rizika rakoviny.
Ďalšie informácie nájdeš v skratke aj v našich letákoch.
Chceš viac faktov od uznávaných vedcov?
Vedci Oxfordskej Univerzity to v najnovšom prieskume zhrnuli takto:
- výroba jedla je zodpovedná za viac ako štvrtinu celosvetových emisií sklenníkových plynov
- nezdravé diéty a nadváha patria medzi najčastejšie dôvody skorej úmrtnosti
- potvrdzujú, že zdravotné a klimatické pozitívne zmeny budú vyššie, čím nižšia bude spotreba živočíšnych produktov
- okrem zdravotných a klimatických benefitov má zníženie spotreby živočíšnej potravy ešte väčšie finančné výhody – prostriedky, ktoré by sa dali využiť lepšie v iných oblastiach
- vegánsky životný štýl má najväčší pozitívny dopad – najviac zachránených životov a najviac rokov života viac (predĺženie života) a najviac ušetrených peňazí: (VGN stĺpec)
Ako na to?
Nie je to nič komplikované. Postupne dojedz alebo daruj živočíšne produkty, ktoré doma ešte máš a prestaň ich nakupovať. Namiesto nich si nakúp viac zeleniny a ak chceš, tak náhrad za mäso alebo mlieko.
Každý si nájde svoj spôsob – niekto prestane jesť živočíšne produkty kompletne, iný ich obmedzí ako len vie. Dôležité nie je byť 100% perfektným, ale znížiť spotrebu a takto aj počet zvierat, ktoré trpia. Niekto bude jesť rastlinnú stravu 90% a občas zje niečo živočíšne, iný na 80%, tretí na 100%. Výsledkom bude oveľa nižšia spotreba mäsa, mlieka či vajec a preto aj nižšie počty zvierat držaných v zvieracom priemysle. A ako bonus získaš lepšie zdravie a nižší dopad na celú planétu 🙂
Dnes už nájdeš rastlinné produkty vo všetkých supermarketoch – rastlinné mlieka, nátierky, smotany, párky a iné náhrady mäsa.
Ale základ je ešte jednoduchší – nájdeš to všade – vyvážená rastlinná potrava: (pre detaily pozri obrázok vedľa)
- obilniny – bohaté na vitamíny typu B, železo, magnézium, vlákninu a ďalšie minerály a vitamíny
- strukoviny – bohaté na proteíny (bielkoviny), železo, magnézium a zdravé tuky
- orechy – bohaté na esenciálne tuky a vitamíny či minerály
- zelenina – vitamíny, vláknina, kyselina listová
- ovocie – vitamíny, zdravé cukry
Dôležité je si zabezpečiť vyvážený príjem týchto zložiek, takže pripravovať si jedlá, kde ich pomiešaš, napríklad:
- šalát z kelu, špenátu a inej zeleniny, posypaný orechami, doplnený fazuľou z konzervy
- rizoto s hrachom, fazuľou, sójovými plátkami a pod
- ráno si zmixuj v mixéri nejaké ovocie s rastlinným mliekom (sójové, ryžové atď.) na ovsené vločky či muesli
- hrachová polievka s opraženým tofu
Tieto ingrediencie naozaj nájdeš všade – nakúp si do zásoby hrach, šošovicu, celozrnnú ryžu, rôzne typy orechov, fazule a cícer v konzerve, sójové plátky a veľa zeleniny – špenát, kel, brokolicu, tekvicu, papriku, mrkvy, prípadne mrazené pripravené mixy zeleniny.
Nechaj sa inšpirovať našimi receptami alebo receptami na internete. Pozri si kde si nakúpiť.
Ak máš otázky ohľadom proteínov alebo ďalších rád a tipov pri rastlinnej strave, tak si pozri články o proteínoch alebo B12, alebo leták o vitamíne B12 a proteínoch.
Odpovede na časté otázky ohľadom vegánstva nájdeš tu.
[toggles class=”yourcustomclass”]
[toggle title=”PODROBNEJŠIE KROKY”]
- Prečítaj si o tom, prečo sa dať na vegánstvo, nech máš na to dobrú motiváciu
- Prečítaj si Časté otázky ohľadom vegánstva
- Pozri si odporúčané videá od Gary Yourofsky, Cowspiracy, Earthlings alebo 101 dôvodov pre vegánstvo (všetky majú české titulky)
- Prečítaj si čo je vyvážená rastlinná strava, alebo si pozri naše letáky, kde nájdeš všetky dôležité informácie v jednoduchej forme
- Pozri si naše odporúčané čítanie a videá
- Všetky živočíšne produkty z chladničky dokonč alebo ich daruj (nevyhadzuj, už keď to zviera zomrelo, tak ho nezneuctime ešte viac vyhodením). Nakúp si rastlinnú stravu, nájdi si svoje obľúbené recepty a pusť sa do experimentovania.
- Prestaň nakupovať živočíšne produkty – kožu, vlnu a pod, prestaň podporovať priemysel so zvieratami – cirkusy, kde vystupujú zvieratá, ZOO a iné miesta, kde sú zvieratá väznené. Pokojne na to choď aj postupne – dnes prestaň jesť mäso, neskôr prestaň jesť vajcia či mliečne produkty, nemusíš to spraviť všetko naraz. Ak sa niekedy náhodou nevyhneš nejakému živočíšnemu produktu, nevadí – najdôležitejšia je tvoja dlhodobá motivácia prestať ich jesť.
- Prečítaj si dôležitý článok o vitamíne B12
- A samozrejme si pozri náš blog a články plné ďalších informácií.
[/toggle]
[/toggles]
Upozornenie – ak trpíš nejakou chorobou a iným zdravotným postihnutím, prejdi si to so svojím lekárom, pretože nepoznáme tvoju presnú situáciu, spôsob života či stravovania sa. Ale ak si zdravý a netrpíš nijakým nedostatkom vitamínov a živín, tak ti rastlinná strava pravdepodobne ešte zdravie zlepší :).
Samozrejme, ak sa necítiš na úplné vyradenie živočíšnych produktov jedným krokom, tak to môžeš spraviť postupne – prestaň jesť mäso na mesiac, potom mliečne produkty, alebo prestaň nakupovať kožené výrobky a takto postupne vyraď zo svojho dňa živočíšne produkty.
Kde sa najesť a nakúpiť si?
Na tejto stránke nájdeš niekoľko odkazov, ktoré ti pomôžu začať.
V každom väčšom meste, no už aj v dedinách nájdeš rôzne vegánske podniky alebo vegánske možnosti v bežných podnikoch. Samozrejme, nemusí to byť “vegánsky podnik” aby si v ňom našiel čo potrebuješ – veľa obchodov so zdravou výživou ponúkajú rôzne produkty, bežné obchody a supermarkety majú základné ingrediencie a dnes už aj osobitnú sekciu s rastlinnými verziami produktov – nátierky, párky, majonézy, jogurty, mlieka.