V tomto článku nájdeš odporúčania ohľadom zdravej, vyváženej rastlinnej stravy. Nie je to kompletný manuál, ale dá ti to dobrý začiatok. Samozrejme, každý má iné telo, alebo špecifickú zdravotnú situáciu, takže je potrebné sa o tom poinformovať poriadne, poprípade prekonzultovať s lekárom alebo nutricionistom.
Zdravá výživa sa na Slovensku vníma trochu staromódne. Vo väčšine prípadoch je ešte založená na staromódnom zmýšľaní a sústredí sa na silu a energiu:
“Jedz veľa mäsa aby si bol silný”
Objavil/a si už orechové másla?
Sú skvelou a zdravou pochúťkou, dobrým zdrojom proteínov a zdravých tukov. Skvelé len tak, na lyžičku, alebo do smoothie či aj varenia. Najlepšie nakúpiť vo veľkom, výjde ťa to lacnejšie.“Pi veľa mlieka, aby si mal silné kosti”
Bežná diéta obsahuje veľa mäsa, tukov a karbohydrátov a málo zeleniny, strukovín a ovocia. Len si predstav také typické menu v reštaurácii:
- Rezeň a zemiaky alebo hranolky, a nejaký mini šalát – tuky (rezeň) a karbohydráty (zemiaky)
- Bryndzové halušky – tuky (syr) a karbohydráty (halušky)
- Pizza – karbohydráty (cesto), veľa tukov (veľa syra) a trochu zeleniny
- Sviečková – tuky (mäso), trochu prevarenej cibule a papriky a karbohydráty (ryža alebo knedlík)
Samozrejme, že toto menu obsahuje nejaké živiny a vitamíny, ktoré tvoje telo potrebuje. Ale nie dostatok a takisto obsahuje veľa ďalších látok a tukov, ktoré sú pre teba zlé (saturované tuky, veľa prezervačných chemikálií, veľa cukrov a priveľa karbohydrátov).
Žijeme už ale v dobe inej…
Dnes sa ale to, čo sa skrýva pod pojmom zdravá výživa, mení – vďaka pokročilejšiemu výskumu, prístupnosti informácií cez internet a vyššiemu záujmu verejnosti (či už z hľadiska zdravia, alebo módy – kopírovania celebrít) alebo lepšiemu popisu ingrediencií jedál v obchodoch.
Čím ďalej, tým viac ľudí vie, že pod pojmom zdravá výživa sa už neskrýva na tuky a kalórie bohaté jedlo pre “silné telo a kosti”. Zdravá výživa znamená vyvážená strava, s vysokým obsahom živín a vitamínov a nižším obsahom tukov a kalórií (karbohydrátov).
Mal by si jesť viac proteínov, zdravých tukov (prírodných, nie vyrobených) a vlákniny, kombinovaných s dôležitými vitamínmi a minerálmi, ako D, všetky vitamíny B, C, kalcium, zinok a železo.
Znie to komplikovane?
Neboj, v skutočnosti je zdravá výživa jednoduchšia a a lacnejšia, ako nezdravá strava…
[kt_box opacity=”0.3″ padding_top=”20″ padding_bottom=”20″ padding_left=”20″ padding_right=”20″ min_height=”100″ background=”#8BC844″ valign=”middle”]
Nemusíš ísť na 100%. Najdôležitejší krok je uvedomenie si, že je to ten správny krok a začať znižovať spotrebu živočíšnych produktov ako najlepšie vieš. Časom objavíš širokú škálu vegánskych jedál, alternatívy k mäsu či mlieku, pocítiš pozitívne zmeny na váhe alebo ľahkosť po jedle. Je to každého osobná voľba – TY vieš, do akej miery vieš obmedziť živočíšne produkty tak, aby to bolo dlhodobo udržateľné. Ak si občas dáš domáce vajíčko, med či nejakú konzervu, no na väčšinu času znížiš spotrebu mäsa či mlieka, tak už robíš veľa pre seba, zvieratá a planétu.
Môžeš začať od mäsa – vegetariánstvo. Alebo si daj mäso len raz týždenne. Ak takto vydržíš celý život, bude to lepšie ako keď skúsiš so všetkým prestať naraz a časom sa vrátiš do starých chodníčkov.
Skús a uvidíš 😉
[/kt_box]
Aby si si dožičal všetky tieto živiny a vitamíny, stačí jesť viac zeleniny, strukovín, obilnín, orechov a ovocia, a menej mäsa, procesovaných a vyprážaných jedál. Viac surových a menej varených jedál. Jesť častejšie a v menších množstvách.
Zaraď si do svojej stravy viacej zelených šalátov (kel, špenát, brokolice – bohaté na kalcium), viacej celozrnných jedál (celozrnný chlieb, ovsenné vločky, celozrnné cestoviny), jedál bohatých na proteíny (fazuľa, tofu, sója, cícer, orechy, zemiaky, šošovica) a vlákninu (ovocie – slivky, hrušky; raž, orechy, fazuľa).
K tomu si dožičaj veľa ovocia, ktoré ti dodá vitamíny, hydráciu a vlákninu.
Vyraď zo svojej stravy procesované jedlá (hotové mikrovlnkové jedlá – obsahujú veľa soli, nezdravých tukov a cholesterolu), jedlá z bielej múky – biely chlieb, cestoviny, mäsá (obsahujú veľa tukov – cholesterolu).
Zabudni na malinovky, ktoré sú len voda s veľkým obsahom cukru a umelých chutí a pi viac čerstvých džúsov alebo čistej vody.
Takže, čo si nakúpiť?
Je dôležité zabezpečiť si vyváženú rastlinnú stravu. Pretože náhla zmena z mäsovej stravy na nevyváženú rastlinnú nemusí byť pre vaše telo dobrá. Pod nevyváženou stravou máme na mysli, keď budeš jesť len obmedzené množstvo zeleniny, alebo len tie isté typy, ktoré nemajú všetky živiny a vitamíny.
Podrobné detaily o živinách, ich množstve a odkiaľ ich získaš nájdeš na tejto skvelej českej stránke: Živiny a jejich zdroje.
Takže, základy vyváženej vegánstkej (rastlinnej) stravy sú:
Je dôležité si zabezpečiť správny pomer týchto základných zložiek potravy:
- bielkoviný (proteíny – zložky esenciálnych aminokyselín) – asi 50g denne – napríklad strukoviny, sójové výrobky, orechy, celozrnné obilniny, spirulina, seitan, tempeh
- tuky – asi 70g denne – napríklad orechy, semiačka, orechové másla, avokádo, kokosový olej, olivový olej (nepražené), chia semiačka. Dôležité je konzumovať zdravé, prírodné, neupravované tuky a vyhýbať sa trans tukom a nasýteným tukom
- karbohydráty – cukry / škrob – asi 30g cukrov, asi 100-300g karbohydrátov – ovocie, rastlinné sladidlá ako rôzne sirupy (agáve, javorový), škrob: ryža, hrach, obilniny,
- vitamíny – odporúčané množstvá– ovocie, zelenina, orechy, obilniny, huby a baktérie na povrchu bio potravín (alebo výživový doplnok) pre B12 vitamín
- minerály – odporúčané množstvá – tmavo zelené listy ako špenát, kel, ďalej brokolica a dobrá kombinácia rôznych typov zeleniny
- voda
[kt_box opacity=”0.3″ padding_top=”20″ padding_bottom=”20″ padding_left=”20″ padding_right=”20″ min_height=”100″ background=”#8BC844″ valign=”middle”]
Každý si nájde svoj spôsob – niekto prestane jesť živočíšne produkty kompletne, iný ich obmedzí ako len vie. Dôležité nie je byť 100% perfektným, ale znížiť spotrebu a takto aj počet zvierat, ktoré trpia. Niekto bude jesť rastlinnú stravu 90% a občas zje niečo živočíšne, iný na 80%, tretí na 100%. Výsledkom bude oveľa nižšia spotreba mäsa, mlieka či vajec a preto aj nižšie počty zvierat držaných v zvieracom priemysle. A ako bonus získaš lepšie zdravie a nižší dopad na celú planétu 🙂
[/kt_box]
Strukoviny
Ako fazuľa, cícer, šošovica – fazuľa sušená, ktorá sa dá naklíčiť alebo uvariť, alebo pripravená na konzumáciu v konzerve, najlepšie sú len v soľnom náleve (s čím nižším obsahom soli), tam je najmenej prezervantov. Cícer je veľmi zdravý, takisto či už v konzerve, alebo sušený na varenie. Spomínané klíčenie je najlepší a najzdravší spôsob, ako konzumovať strukoviny. (a najlacnejší :). Stačí ich dať do nejakej nádoby / hlbšieho taniera, doliať trochu vody, tak aby ich zakryla akurát, zakryť ďalším tanierom a nechať zopár dní postáť. Keď pustia klíčky, môžeš ich jesť (ak vsajú všetku vodu počas tých pár dní, tak dolej).
Celozrnné obilniny
Orechy
Zelené listy a Zelenina
Ovocie
A sušené ovocie (nesladené)
Rastlinné mlieka
Môžeš, ale nemusíš si kúpiť náhrady za mäso a syr
A vďaka už spomínanému vzrastu informovanosti o zdravej výžive, máš u nás aj veľa možností si zdravo nakúpiť. Samozrejme ovocie a zelenina sú hravo dostupné v každom obchode, ale môžeš svojmu zdraviu dožičať aj nové jedlá a ingrediencie, z internetových obchodov ako www.zdravávýživa.eu alebo www.biocare.sk. Nájdeš si tu pochúťky ako kokosový olej alebo prírodné vitamínové bomby, ako maca prášok.
Tak vidíš, žiť a jesť zdravo znamená len malú zmenu v tvojich nákupoch a diéte, ale veľkú zmenu pre tvoje zdravie, tak sa do toho rýchlo pusť!
A Dodatočne vitamín B12, o ktorom sme si popísali tu.
zdroje:
http://www.vegansociety.com/lifestyle/nutrition/sources-of-nutrition.aspx
http://www.goveg.cz/content.php?action=show-site&id=232&language=1
http://www.soystache.com/sources_of_fiber.htm
http://www.fda.gov/downloads/Food/IngredientsPackagingLabeling/LabelingNutrition/UCM169237.pdf
http://www.fda.gov/downloads/Food/IngredientsPackagingLabeling/LabelingNutrition/UCM169225.pdf