Aktivizmus

Poľnohospodárstvo hrá čudné hry – ale my sa nedáme

Zúfalé časy si vyžadujú zúfalé opatrenia. Zamerali sme sa na aktuálny stav v mäsopriemysle a mliekarenskom priemysle. Nakoľko si viacerí ľudia začínajú uvedomovať, že mliekarenský priemysel traumaticky oddeľuje novonarodené teliatka od matiek a umelo podáva kravám rôzne látky s cieľom zmaximalizovať dojivosť až do momentu, kedy ich telo skutočne už viac nezvládne a posielajú sa na porážku, sami nechcú byť dobrovoľne súčasťou tejto krutosti. Výsledkom je to, že predaj nemliečnych produktov – vyrobených z rastlín a orechov – nie vykradnutých z kráv – rastie a od roku 2013 dosiahol najmä v Spojených štátoch neskutočný rast – 61%.

© Jo-Anne McArthur / We Animals

Dopad na mliečny priemysel sa začína odzrkadľovať aj vo finančných súvahách. Predaje mliečnych výrobkov sa od roku 2012 znížili o 15% – ide o viac ako tretinu v poslednom roku – a predpoveď je nepriaznivá aj do budúcna. Fanúšikov si získali najmä sójové, mandľové a kokosové mlieka, ktoré miznú z regálov bleskovou rýchlosťou, pekanové, orechové a ľanové mlieka; kešu a ryžové mlieka sú horúcou novinkou, trh s rastlinnými produktmi očakáva celosvetový zisk zhruba 34 miliárd amerických dolárov do roku 2024.

Aká bola odpoveď mliekarenského priemyslu? Podporilo to farmárov v tom, aby sa chytili nových trendov a adekvátne zareagovali? Nie, požadujú ochranu a podporu: požadujú od americkej U.S. Food and Drug Administration, aby zakázala vegánskym “mliečnym” podnikateľom používať slovo na M na svojich baleniach.
Možno vás takisto prekvapí, že ide o návrh, ktorý je podporovaný aj samotnou organizáciou PETA. Ak je živočíšne mlieko umiestnené do samostatnej kategórie a tento názov nosí ako značku hanby, bude okamžite bezpochyby jasné, ktorý nápoj je spojený s rakovinou, obezitou, hlienovými infekciami a krutosťou na zvieratách. Ak to znamená, že kravy zbavíme akejkoľvek dôstojnosti, sú nútené stráviť svoj život pripútané k prístrojom a zabité v momente, akonáhle z nich už nič nemôžeme vyťažiť, potom slovo “mlieko” alebo “milk” by sa malo stať 4-písmenkovým slovom.

Nejedná sa ale iba o mliekarenský priemysel; mäso spracovateľský priemysel má takisto hlavu v smútku.

© Jo-Anne McArthur / We Animals

Kravy chované na mäso sa značkujú horúcimi kliešťami a semenníky sa býkom vytŕhajú z mieška – to všetko bez utlmenia bolesti. Kurčatá sa chovajú do extrémnej veľkosti, až pokým neunesú svoju vlastnú váhu a často sú zmrzačené. Prasce sú väznené v malých priestoroch a je im odopierané všetko, čo je pre nich prirodzené a dôležité.
Väčšina zákazníkov sa vyhýba oddeleniu mäsa práve z týchto dôvodov a naviac: už vedia, že konzumácia mäsa zvierat môže byť smrteľná (priamo súvisí so zvýšeným počtom kardiovaskulárnych ochorení, rakovinou hrubého čreva, cukrovkou a obezitou), škodí životnému prostrediu, zabíja kravy – čo ovplyvňuje v konečnom dôsledku aj ich reakcie. 60% spotrebiteľov v Spojených štátoch znížilo konzumáciu mäsa a 55% z nich spomenulo, že sa rozhodli mäso už vôbec nekonzumovať.

Namiesto toho nakupujú „mäsá” na rastlinnej báze – iba v minulom roku sa v Spojených štátoch predalo množstvo v hodnote viac ako $670 miliónov dolárov. Ide o zvýšenie 24% a tržby sa zvýšili o 5.2 miliardy amerických dolárov v posledných dvoch rokoch.

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk - TheProteinWorks

Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky - množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín.

Skúste zhruba odhadnúť, ako je to so samotným mäso spracovateľským priemyslom.
Aby sa ukončili debaty o “falošnom mäse,” Americká asociácia mäsiarov požaduje od Ministerstva poľnohospodárstva, aby sa definícia slova “mäso” vzťahovala iba na produkty zo zabitých zvierat.

Zúfalstvo si nepripúšťajú ale viaceré spoločnosti v odvetví. Severomerický inštitút pre mäso, ktorého akcionári vrátane spoločností Tyson Foods and Cargill, obaja vysoko cenení hráči v tomto biznise, začali rozsiahlo investovať do spoločností s rastlinnými produktmi. Sú smart, nakoľko sa zariadili v duchu hesla: “Ak ich neviete poraziť, pridajte sa k nim”, ktoré im môže raz určite zachrániť kožu.
Zúfalé časy si žiadajú zúfalé opatrenia ale toto je prognóza: Je to slepá ulička.

Nazvite ich ako chcete – vegánske potraviny sú zdravé, humánne, prospešné pre životné prostredie a stále rastú (doslovne).

Preklad článku z prime.peta.org: “Agribusiness Is Playing Games—However, We Won’t Let It

Napísala Tracy Reiman

Lukas

Cestovateľ, podnikavec a milovník zvierat. Zanechal som skvelú kariéru v Londýne, aby som mohol žiť život bližší mojim ozajstným hodnotám. Od 2012 cestujem po svete, propagujem vegánstvo a žijem si slobodne - po svojom, kdekoľvek. viac na www.posveteposvojom.com

Recent Posts

10 rýchlych a jednoduchých vegánskych receptov

Cenovo-dostupné, časovo-nenáročné, chutné a výživné – také recepty sa hodia vždy. V tomto článku nájdete rovno 10…

2 years ago

Ako blízko je koniec klietkového chovu sliepok? Situácia u nás i vo svete

Posledné roky ukazujú postupný odklon od klietkového chovu sliepok-nosníc od osobných nákupov cez fastfoody až po…

2 years ago

Singapur schválil jeho predaj a skúsil ho i prezident Izraelu – čo je nové vo svete kultivovaného mäsa?

Schválenie predaja kultivovaného mäsa Singapurskou potravinovou agentúrou v decembri 2020 po troch rokoch podrobných previerok bolo…

2 years ago

Rastlinné mlieka – cena, ekológia, zdravie. Ako obstoja na trhu oproti kravskému?

Čo ponúka slovenský trh? Dopyt po rastlinných alternatívach mlieka na Slovensku zásobuje viac ako tucet…

3 years ago

Vegánske novinky! Nové produkty u nás i vo svete

To, že vegánstvo nebolo len krátkodobým trendom dokazuje stále sa zvyšujúci počet nielen nových vegánskych…

3 years ago

Sója, estrogén, zázračná potravina – mýty a čo hovorí veda

Sója je predmetom mnohých protichodných debát. Okrem toho, že je známym alergénom sa o nej…

3 years ago