Čo skrýva výroba vajec

Tak ako pri mliekárenskom priemysle, aj tu často dostávame otázky typu “A čo vajíčka, zvieratá predsa nezomierajú na ich produkciu?”. Pravda je ale iná, rád by som ti priblížil jej reality v tomto článku.

Takisto ako pri masovej produkcii mlieka, aj pri masovej produkcii vajec, zvieratá trpia. Už len preto, že je to priemysel, kde ide len o zisk a obrat, a znižovanie nákladov. Takže si buď istý, že na práva zvierat a ich dobrý život sa veľa peňazí nezvýši. 

Najprv si pozri toto video každodennej reality nosníc:

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk - TheProteinWorks

Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky - množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín.

A teraz si prečítaj niekoľko drsných faktov o ich živote:

Sliepky chované na vajcia prežijú vo väčšine prípadov celý život v klietkach, ktoré im ledva dajú priestor na státie a otočenie. Zhruba veľkosť A4 papiera. Nemôžu poriadne roztiahnuť krídla alebo vystrieť hlavu. Predstav si ako sa tá sliepka cíti, keď od prírody je stvorená na chodenie hore dole, prehrabávanie a hľadanie potravy voľne v otvorenom priestranstve. A navyše, ich podlaha je drôtená, aby výkaly padali preč (čo funguje len do istej miery a sliepky veľakrát žijú vo výkaloch a dýchajú ich). Predstav si celý život stáť na železných drôtoch…

 

Orezávajú im zobáky, aby sa neďobali. Odstrihne sa im kus zobáku a niekedy sa ešte “zataví” horúcim železom. Keďže sa to vykonáva vo veľkom, mašinami a rýchlo, samozrejme, že sa nedbá na ich bolesť a strach. A aj keď sa zlepšia spôsoby, akými sa to robí – je to choré. Odrezávať zvieraťu časť tela, ktorou sa živí, aby sa nám nepoškodil “ekonomický kapitál”? Žiaden spôsob, akokoľvek bezbolestný a efektívny, to neospravedlňuje.

Mnoho nosníc trpí osteoporózou z nedostatku pohybu a vápnika, čo má na svedomí neprirodzene vysoká produkcia vajec. Jednou z metód na zvýšenie produkcie vajec je umelé osvetlenie – vytvára sa dlhší alebo častejší “deň”, alebo drastickejšie odobratie jedla na 2 dni – šok a stres spôsobí, že sliepky znášajú vajcia skôr.

Kohútiky sú hneď po vyliahnutí udusené plynom alebo zaživa pomleté. Sú pre výrobu vajec a tento priemysel len odpadpretože nenosia vajíčka. Pozri si toto video z ich krutej reality. Ide o státisíce kohútikov denne.

Tieto praktiky (plyn, orezávanie zobákov alebo mletie zaživa) sú štandartom pre výrobu vajec, či už je to biochov, podstielkový chov a všetky iné “maškarády”. Sliepky sú stále využité len ako kapitál a prvoradá je vysoká produkcia. A keď ich produkcia klesne, tak sú odhodené a zabité.

A čo vajcia z biochovov alebo podstielkových chovov?

Ako som ich už nazval, sú to skôr maškarády. To, že sliepky trpia, kohútiky sa zabíjajú, sliepky nemôžu žiť svoj prirodzený život a režú sa im zobáky je stále platné aj pri týchto chovoch.

Taký podstielkový chov len znamená, že tisíce sliepok sú natlačené na slame, namiesto drôtených klietok. Niečo ako brojlerový chov. Stále ale nevidia slnko a sú v masívnych halách.

A nakoniec sú tieto alternatívy len maličkou časťou tohto priemyslu, drvivá väčšina vajec stále pochádza z toho najhoršieho typu, pretože sú najlacnejšie.

–Lukáš

Lukas

Cestovateľ, podnikavec a milovník zvierat. Zanechal som skvelú kariéru v Londýne, aby som mohol žiť život bližší mojim ozajstným hodnotám. Od 2012 cestujem po svete, propagujem vegánstvo a žijem si slobodne - po svojom, kdekoľvek. viac na www.posveteposvojom.com

View Comments

  • Čo sme to za ludia? Ako mozu nechat takto zvierata trpiet? Veru ludia maju srdce, no len maloktori maju ludske srdce.
    Ved to zviera je nám tak podobne, ma srdce, cítí bolest, tak preco im to robia? A pokusy, preco sa to este nezastavilo? Kedy sa to zastaví, ked umru vsetky zvierata, moji priatelia?
    Prajem vsetkym ludom, ktori tyraju zvierata aby sa im to raz vrátilo! Ked dokážu nevinnej sliepocke odrezat zobák, nech tymto ludom odrezu prsty!!!

    • Ahoj Henrieta,

      nanestastie je dnesny svet taky. Pocas evolucie ludstva sme si nejako osvojili vsetko okolo nas, aj ostatne tvory, a narabame s nimi, akoby tu boli pre nas.

      Ale meni sa to pomaly. Nie je to rychly proces, tisice rokov zneuzivania zvierat sa nedaju zmenit behom niekolkych rokov, ale pomaly mozme prispiet k vzdelavaniu ludi okolo nas a zmene verejnej mienky a pohladu na zvierata. Je cas na to, aby sme, ako tie inteligentne stvorenia za ktore sa povazujeme, takto aj konali - a ostatne tvory chranili, nie vyuzivali.

  • Zdravím :)
    Zaujímal by ma Váš názor na domáci chov sliepok. Napríklad moja starká žije na dedine a chová 6 sliepočiek,poctivo sa o ne stará,kŕmi ich,môžu si behať a ďobkať koľko chcú. Uznávam,že predsa len nemajú neobmedzený priestor,ale pokiaľ ich chová len za účelom získavania vajec,je to tiež taký hriech?
    ďakujem za skorú odpoveď :)

    • Ahoj Naty,

      vdaka za komentar, je to dobra otazka.

      Z hladiska prav zvierat s tym nevidim problem - sliepocky maju dobry zivot, ochranu a predpokladam, ze ich neskor nezabije (ked prestanu nosit vajcia). Takze ak sa niekto stara o sliepky takto, a rozhodne sa zjest ich vajicka (neoplodnene, nie tie, na ktorych sedia), tak to neovplyvnuje nici zivot, len tej danej osoby.

      Su tu argumenty ako - nie je to prirodzene, vajicko je menstruacia sliepky, obsahuje vela cholesterolu a pod, ale tieto faktory nezasahuju do prav zvierat, takze z mojho hladiska nie su take dolezite a nechavam to na kazdeho individualne rozhodnutie.

      Ale akonahle zacne jedenie vajec zasahovat do zivota sliepok - velkochov, drzanie v klietke nech kladu viac, zabitie, ked klesne produkcia a pod, tak potom to uz nie je moralne spravne.

      Kym si clovek uvedomi tento rozdiel, tak je to dobre. Ale je tu riziko, ze ludia si povedia - no ked je ok jest taketo vajcia, tak potom aj z obchodu su dobre (pretoze to utrpenie za nimi nevidia). Takze im to je potrebne poriadne vysvetlit.

      Maj sa,
      Lukas

Recent Posts

10 rýchlych a jednoduchých vegánskych receptov

Cenovo-dostupné, časovo-nenáročné, chutné a výživné – také recepty sa hodia vždy. V tomto článku nájdete rovno 10…

2 years ago

Ako blízko je koniec klietkového chovu sliepok? Situácia u nás i vo svete

Posledné roky ukazujú postupný odklon od klietkového chovu sliepok-nosníc od osobných nákupov cez fastfoody až po…

2 years ago

Singapur schválil jeho predaj a skúsil ho i prezident Izraelu – čo je nové vo svete kultivovaného mäsa?

Schválenie predaja kultivovaného mäsa Singapurskou potravinovou agentúrou v decembri 2020 po troch rokoch podrobných previerok bolo…

2 years ago

Rastlinné mlieka – cena, ekológia, zdravie. Ako obstoja na trhu oproti kravskému?

Čo ponúka slovenský trh? Dopyt po rastlinných alternatívach mlieka na Slovensku zásobuje viac ako tucet…

3 years ago

Vegánske novinky! Nové produkty u nás i vo svete

To, že vegánstvo nebolo len krátkodobým trendom dokazuje stále sa zvyšujúci počet nielen nových vegánskych…

3 years ago

Sója, estrogén, zázračná potravina – mýty a čo hovorí veda

Sója je predmetom mnohých protichodných debát. Okrem toho, že je známym alergénom sa o nej…

3 years ago