Ekológia

Palmový olej a vegánstvo

Téma palmového oleja a jeho dopadu na životné prostredie sa v posledných rokoch dostala do popredia. Svoju popularitu si pôvodne získal pre svoju nízku nákladovosť a širokú využiteľnosť. Skrýva sa za ním však, okrem iného, narastajúci počet ohrozených druhov, desaťtisíce životov orangutanov a práca za menej než minimálny príjem. Majú vegáni aj v tejto oblasti čistý štít? A je vôbec palmový olej najväčším problémom, ktorému čelia naše ekosystémy?

Palmový olej nájdeme v potravinách, kozmetike či v čistiacich prostriedkoch, a odhaduje sa, že je skrytý vo viac než polovici produktov bežne dostupných v supermarketoch¹. Avšak, najväčšia časť palmového oleja sa využíva na produkciu biopaliva a výrobu krmiva pre zvieratá. Holandsko každoročne importuje 114 000 ton palmového oleja na použitie v potrave pre zvieratá³, z čoho polovica je využívaná v mäsovom priemysle. Na vyprodukovanie 1 kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje 24 gramov a 1 kilogramu kuracieho mäsa 44 gramov palmového oleja³. Hoci jeho využitie v tejto oblasti nie je nevyhnutné, keďže je lacný, je pomerne rozšírené. Ak si teda aj nekúpime palmový olej priamo, jeho využívanie naďalej podporujeme a ani si to neuvedomujeme.

Porovnanie faktorov vplývajúcich na odlesňovanie.

Faktor, ktorý má na odlesňovanie najväčší vplyv ale nie je palmový olej, a naďalej bežne netvorí súčasť kampaní environmentálnych organizácií. Ide o vyrúbavanie lesov za účelom vytvorenia pastvín pre dobytok (obzvlášť v Latinskej Amerike), ktoré má každoročne na svedomí zničenie 2.71 miliónov hektárov² – oblasť o veľkosti štátu Massachusetts – dažďových pralesov, čo predstavuje viac než polovicu vyrúbavaných oblastí v Južnej Amerike. Na druhom mieste sa nachádza produkcia sóje, ktorá sa však z najväčšej časti využíva ako krmivo pre zvieratá mäsového a mliečneho priemyslu a na výrobu oleja a biodieselu. Palmový olej sa teda v rozsahu svojho environmentálneho dopadu nachádza až na treťom mieste. Po ňom nasleduje produkcia dreva a v menšej miere produkcia kávy, kakaa či cukru, rozširovanie ciest alebo preľudnenie².

Produkcia iných druhov olejov ale nepredstavuje veľkú výhru. Ak porovnáme produkciu palmového oleja so slnečnicovým, z jedného hektára olejových paliem je možné získať 3,7 ton oleja, pričom z jedného hektára slnečníc by to bolo len 0,7 ton oleja. Ak by teda producenti palmového oleja prešli na produkciu slnečnicového, vyžadovalo by to 5-krát viac pôdy³. Pestovanie palmového oleja by teda bolo predstaviteľné, ale to len v prípade, že by preň boli vytvorené vhodné podmienky odstránením nepriaznivých dôsledkov ako je napríklad spomínané odlesňovanie.

Porovnanie uhlíkových stôp jednotlivých typov stravovania od konzumentov mäsa (naľavo) cez bežne sa stravujúceho človeka, človeka nekonzumujúceho hovädzie mäso, vegetariána po vegána (napravo).

Napriek tomu, že vegánstvo predstavuje cestu k značnému poklesu odlesňovania, mnohí vegánom vytýkajú, že hoci odmietajú kupovať produkty zo zvierat, kupujú produkty, ktorých produkcia taktiež nie je ekologická. Pravdou však je, že nie je možné absolútne eliminovať náš negatívny dopad na Zem – už len fakt, že sme nažive a využívame planetárne zdroje svet nejakým spôsobom nepriaznivo ovplyvňuje. Myšlienka vegánstva ale spočíva v našej snahe a možnostiach čo najviac tento dopad na planétu a jej obyvateľov minimalizovať. Už len odstránenie živočíšnych produktov z nášho jedálnička má na svet rozsiahly pozitívny efekt.

NOVINKA: Vegan Proteíny od GymBeam.sk - TheProteinWorks

Okrem 80% obsahu zmesi sójového, hrachového a konopného proteínu a skvelej ceny obsahujú tiež ďalšie tréningu a telu prospešné zložky - množstvo vitamínov, minerálov a zdravých tukov, zelený čaj či acetyl L-Karnitín.

Čo teda môžeme spraviť?

  • stravovať sa najmä vegetariánskou alebo vegánskou stravou
  • dať prednosť lokálnym potravinám pred dovážanými
  • vyberať si jedlá s nízkou uhlíkovou stopou (šošovica, ovocie, zelenina, tofu, orechy, ryža)
  • obmedziť nákup balenej vody
  • recyklovať
  • vyhýbať sa baleným produktom a jednorázovým vrecúškam na potraviny (teda používať vlastné vrecúška)
  • vyhýbať sa vysoko spracovávaným potravinám (majú väčšiu uhlíkovú stopu)
  • vyhadzovať menej potravín (v tom nám pomôže naplánovať si jedlá vopred a spisovať si nákupný zoznam)
  • ak je to možné, vypestovať si vlastnú zeleninu a ovocie a vytvoriť si vlastný kompost

 

Zdroje (vrátane obrázkov):
1. https://www.ecorazzi.com/2017/09/08/speciesism-and-the-palm-oil-debate/?_scpsug=crawled_2649967_eda52320-94ba-11e7-ebf6-90b11c40440d#_scpsug=crawled_2649967_eda52320-94ba-11e7-ebf6-90b11c40440d
2. https://www.ucsusa.org/global-warming/stop-deforestation/whats-driving-deforestation (obr. 1)
3. https://thegreenvegans.com/why-palm-oil-is-bad-but-boycotting-it-even-worse/
4. https://www.greeneatz.com/foods-carbon-footprint.html (obr. 2)

Lin

Recent Posts

10 rýchlych a jednoduchých vegánskych receptov

Cenovo-dostupné, časovo-nenáročné, chutné a výživné – také recepty sa hodia vždy. V tomto článku nájdete rovno 10…

2 years ago

Ako blízko je koniec klietkového chovu sliepok? Situácia u nás i vo svete

Posledné roky ukazujú postupný odklon od klietkového chovu sliepok-nosníc od osobných nákupov cez fastfoody až po…

2 years ago

Singapur schválil jeho predaj a skúsil ho i prezident Izraelu – čo je nové vo svete kultivovaného mäsa?

Schválenie predaja kultivovaného mäsa Singapurskou potravinovou agentúrou v decembri 2020 po troch rokoch podrobných previerok bolo…

2 years ago

Rastlinné mlieka – cena, ekológia, zdravie. Ako obstoja na trhu oproti kravskému?

Čo ponúka slovenský trh? Dopyt po rastlinných alternatívach mlieka na Slovensku zásobuje viac ako tucet…

3 years ago

Vegánske novinky! Nové produkty u nás i vo svete

To, že vegánstvo nebolo len krátkodobým trendom dokazuje stále sa zvyšujúci počet nielen nových vegánskych…

3 years ago

Sója, estrogén, zázračná potravina – mýty a čo hovorí veda

Sója je predmetom mnohých protichodných debát. Okrem toho, že je známym alergénom sa o nej…

3 years ago