Buď súčasťou jednej z najväčších transformácií v histórii ľudstva

posted in: Súcit, Vegánstvo | 0

Niekoľko rokov späť bolo vegánstvo na Slovensku málo známe a skôr záležitosťou alternatívneho života a undergroundu. Dnes, len niekoľko rokov neskôr, je už vegánstvo viditeľné všade a akceptované ako jedna z možností, ako jedna zo životných filozofií. V supermarketoch nájdeme veľa vegánskych či čisto rastlinných produktov, hovorí sa o tom v médiách, veľa vrcholových športovcov a blogerov žijú úspešne podľa tejto filozofie, reštaurácie prispôsobujú svoje menu alebo vznikajú nové založené len na tejto myšlienke.

Vegánstvo rastie každým dňom. Zamyslime sa nad jeho myšlienkou a cieľom:

Cieľom vegánstva je odstrániť utrpenie nevinných tvorov v prospech ľudí.

Je to veľmi jednoduchá a ušľachtilá myšlienka. Nejde tu o zisk, o ovládanie ľudí. Ide tu o súcit a ohľaduplnosť voči iným tvorom, s ktorými zdieľame túto planétu. Ide tu o uznanie, že nie sme pánmi sveta a o praktizovanie skromnosti.

Zmena, ktorú sa snaží vegánska filozofia presadiť, nemá pozitívny dopad len na zvieratá, ale bude mať veľký dopad aj na transformáciu ľudstva – zo spoločnosti zameranej len na svoj blahobyt na úkor iných, zameranej len na rast na úkor našej planéty, na spoločnosť zameranú na hlbšie hodnoty – súcit a spolunažívanie, na dlhodobú udržateľnosť vs krátkodobý konzum. Predstav si planétu a spoločnosť, ktorá si uvedomila, že jej hodnoty boli nesprávne a zmenila ich k lepšiemu – bez finančnej či inej materiálnej motivácie, len z vlastného presvedčenia a vlastným úsilím – je to naozaj krásna predstava lepšieho sveta.

Predstav si o akú transformáciu sa postará osvojenie si týchto hodnôt u väčšiny. Ľudia nebudú ohľaduplnejší len voči zvieratám, ale aj voči sebe a voči prírode. Vynesie to na povrch naše vrodené vlastnosti ako súcit, pochopenie, empatia, ktoré sme utlmili kdesi na ceste životom a zasypali sme ich povinnosťami a naučenými zvykmi či zlozvykmi.

Sme ešte na začiatku, no práve dnes prechádza spoločnosť bodom zlomu – momentom, kedy sa malá zmena či myšlienka uchytí a postupne začne naberať na váhe. Lavínový efekt sa pomaličky začína a keď naberie na objeme, bude už nezastaviteľný.

Máš možnosť byť súčasťou tejto transformácie ľudstva a podieľať sa na jej uskutočnení.

Máš na výber – rozhodni sa správne. Budeš jedným z napredujúcich členov, dokonca zakladateľov jednej z najdôležitejších transformácií ľudstva v našej histórii.

zdroj obrázku: picjumbo.com

 

Follow Lukas:
Cestovateľ, podnikavec a milovník zvierat. Zanechal som skvelú kariéru v Londýne, aby som mohol žiť život bližší mojim ozajstným hodnotám. Od 2012 cestujem po svete, propagujem vegánstvo a žijem si slobodne - po svojom, kdekoľvek. viac na www.posveteposvojom.com